Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Miuccia Prada откри wellness трик кој ја исполнува со енергија на 71 година

Неделата на модата во Париз се затвори со претставување на новата колекција Миу Миу за сезоната пролет / лето 2021 година. Набргу потоа, таа и Раф Симонс, ко-креативен директор на Прада, одговорија на прашањата на публиката од Инстаграм.

За време на таа сесија со прашања и одговори, дизајнерката открила ритуал за велнес што ја одржува активна и здрава на 71 година. На прашањето „Што пиеш наутро за да го започнеш денот?“, Таа одговори со голема насмевка на лицето дека пие само чаша топла вода.

„Јас одамна добив совет од мајка ми. Прво топла вода, па појадок. Многу е здраво “.

Вреди да се спомене дека Симонс има сосема поинаков пристап кон тоа што има врска со појадокот, бидејќи тој одговори дека пие кафе, а потоа и Кока Кола Зеро за остатокот од денот.

Трик стар колку и времето

Прада не е единствената успешна жена која својот ден го започнува на овој начин. И Жизел Бундшен и Наоми Кембел го започнуваат денот со чаша топла вода, покрај тоа што додаваат неколку капки лимон. Ова е одличен начин да го започнете денот енергично, активирајќи го процесот на варење и ослободувајќи токсини. Тоа е нешто како затворен туш после спиење, што го поставува темелот на денот полн со здрави навики.

Можеби ова и помогна на Прада да одржи активна улога во куќата. Во 1978 година, таа се приклучи на нејзиниот семеен бизнис и наскоро започна да работи на редефинирање на компанија која не престана да расте. Со помош на нејзиниот иден сопруг, Патризија Бертелиа, Прада започна со ажурирање на производите на компанијата со нов креативен дизајн. Прада почна да се здобива со популарност во 1985 година, кога претстави серија црни најлонски чанти и ранци, кои беа во целосна спротивност со облеката исполнета со логото што доминираше во тогашниот моден свет.

Четири години подоцна, Прада, која нема официјално модно образование, воведе исклучително популарна линија облека. Во 1992 година, таа го основа новиот, поекономичен бренд Miu Miu.

До денес, Миучија Прада е сè уште активен член на куќата, чии приходи надминуваат 3 милијарди годишно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Во последно време, животот во предградијата стана попопуларен од кога било … Куќите што овозможуваат пристап до прекрасно парче земја во заспана рурална населба...

Fool Moon

Зошто спиеме погрешно?Најчеста грешка е спиењето на страна или стомак. Овие пози се многу удобни и ова е чисто психолошки момент, кој дава чувство...

Fool Moon

Италијанците се нација на естети и хедонисти. Нивниот свет се врти околу задоволствата и убавината, вклучително и жените. Каква е вистинската Италијанка? Самољубие Италијанките...

Fool Moon

ОВЕН ХранаОвните треба постојано да ја надополнуваат својата сила со калорична храна. Месо на прво место, јајца, сирења, но и многу свежо овошје и...

Advertisement