Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Mille-feuille – француски колач што ќе ве освои со својот вкус

Францускиот десерт mille-feuille (милфој) е колач што го обожаваат сите гурмани.

Кадифениот крем, мирисот на ванила и крцкавата кора со благ слој карамела не оставаат никого рамнодушен.

Потребно ви е:

500 гр. квалитетно лиснато тесто
700 мл. свежо, полномасно млеко
300 мл. слатка павлака
160 гр. шеќер
80 гр. пченкарно брашно
2 јајца
6 жолчки
ванила
Шеќер во прав за посипување

Подготовка:

Измешајте го шеќерот со пченкарното брашно, а потоа додадете јајца и жолчки. Непосредно пред да зоврие млекото, истурете 1/3 од смесата со јајца и промешајте. Истурете ја целата смеса во тенџерето со остатокот од млекото, кое го вративме на оганот. Продолжете да мешате додека кремот не се стврдне и не започне да врие, а потоа тргнете го од оган и префрлете го во чиста чинија. Потоа покријте со крем-фолија што ја допира површината, за да не се формира кора, и оставете да се излади во фрижидер 2-3 часа.

Потоа намачкајте го лиснатото тесто на плехот за печење и прободете ја целата површина со вилушка неколку пати. Посипете со шеќер за да создадете слој карамел. Печете во загреана рерна на 160ºC најмалку 1 час. За половина час, свртете го листот со лиснатото тесто, а со крпа притиснете нежно за да излезе целиот воздух и повторно печете уште половина час. Овој процес го прави лиснато тесто крцкаво.

Лиснатото тесто исечете го на 3 еднакви делови. На првиот дел намачкајте половина крем од ванила и покријте го со друго парче лиснато тесто. Продолжете со кремот и покријте го со последното парче лиснато тесто. Посипете со шеќер во прав, украсете со бобинки и сервирајте.

Пријатно!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement