Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Феноменално! Прочитајте Како се Прави Чајот за Долговечност, Консумиран од Највиталниот Народ на Светот! Сѐ имате дома!

Кај луѓето што живеат во „Сините зони“, експерт за долговечност забележа специфична мешавина од билки што работи одлично на здравјето и виталноста.

Според експертот за долговечност, Дан Бутнер, постои чај направен од мешавина од билки, кои го конзумирале најдолговечните народи во светот. Тој ги проучувал петте локации во светот каде луѓето живеат најдолго и најздраво – познато како „Сина зона“.

За време на својата антрополошка авантура, Бутнер забележал дека некои заедници пиеле специјални билни чаеви.

„Бидејќи не можеа да си дозволат кафе, секогаш тие пиеја чаеви“. Тие ги пијат секој ден со години, децении, што веројатно придонесува за нивната долговечност – објасни тој.

Кај луѓето што живеат во „Сините зони“, тој забележал специфична растителна мешавина која работи одлично на здравјето и на виталноста.

Тој го открил рецептот за „чај за долговечност“:

– Оригано, мудрец и рузмарин, секое од овие три растенија има антиинфламаторно дејство. Тие исто така имаат диуретичен ефект и можат да помогнат во намалување на крвниот притисок – додаде тој.

Значи, направете чај од сите три растенија и пијте го секој ден, советува Бутнер.

Тој се осврна и на истражување

Студиите покажаа дека флавоноидите и фенолната киселина во оригано помагаат во регулирање на воспалителните состојби во организмот и во оксидативниот стрес. Чајот од рузмарин има сличен ефект – познат и по своите антимикробни својства. Исто така, го намалува нивото на шеќер во крвта, забележува Бутнер.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...