Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Bellini: Освежување во чаша со која Италијанците ги бркаат летните горештини

Многу богати и славни луѓе уживаа во овој божествен коктел, па не би било лошо да му дадете шанса. Bellini е нектар што мора да го пробате.

Bellini е измислен од Џузепе Ципријани, основач на славниот бар Harry’s во Венеција. Тој промешал пире од бела праска од Верона со пенливо вино и така создаде пијалок што му го посвети на венецијанскиот уметник од 15 век Џовани Белини, а изјави дека бојата на коктелот е инспирирана од боите што уметникот ги користел во неговото дело.

Пијалокот го уживале многу познати уметници како Ернест Хемингвеј, Синклер Луис и Орсон Велс, а подоцна пијалокот стана хит и во Њујорк. Денес, коктелот се наоѓа на списокот на официјални коктели на IBA (Меѓународна организација на конобари), што го прави еден од најчесто направените коктели во светот.

Можете исто така да направите варијација на овој пијалок со јагоди. Готвачот Нигела Лосон ја нарекува Rossini fragonard и тоа го прави мешајќи пире од јагоди со две супени лажици шеќер и шише пенливо бело вино пронсеко.

Состојки за коктел Bellini:

700 мл шампањ
300 мл пире од праска

Подготовка:

1. Измешајте го пенливото вино со пирето од праска. Во зимската сезона, можете да користите праска од конзервиран компот што треба да се испасира.

2. Важно е состојките да бидат многу ладни затоа што не треба да додавате мраз на овој пијалок.

Оригиналниот рецепт налага дека овој коктел никогаш не го правите во блендер бидејќи ќе ја изгубите фината текстура на овошјето и божествените меури.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement