Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

7 стручни совети кои ќе ви помогнат да се збогувате со целулитот

Летото можеби не пристигна, но загриженоста на повеќето жени поради „кората од портокал“ која бавно и континуирано расте.

Иако прифаќањето и љубовта кон вашето тело секогаш ќе бидат совет број еден, важно е да направите потези што ќе ви помогнат да се чувствувате добро. Одлучувајќи да се фокусирате на сè што ви ја зголемува самодовербата, време е да ги следите советите за кои експертите веруваат дека ќе му кажат „збогум“ на целулитот. Сега кога сте дома, забрзајте ги вашите рутини за фитнес, програми за исхрана и рутини за да го постигнете посакуваниот резултат.

Пробајте крем со кофеин

Иако кремите и лосионите може да не прават чуда или не го елиминираат целулитот преку ноќ, тие можат да помогнат во измазнување и затегнување на кожата, особено ако изберете формула што содржи кофеин, што ќе доведе до стегање на крвните садови и привремено намалување на масните клетки. Пробајте таков производ, масирајте го на проблематичните области и ќе видите дека вашата кожа е помека и мазна од кога било.

Започнете со суво четкање
Експертите велат дека сувото четкање може да обезбеди совршена кожа без целулит. Пилинг ги отстранува мртвите клетки, а зголемената циркулација што ја предизвикува доведува до рамномерна распределба на масните наслаги што се наоѓаат под кожата. Всушност, треба да знаете дека дури и најнежното суво четкање пренесува негување и свежа крв на површината на кожата, со што и дава еластичност.

Кажете „да“ на кремот со ретинол
Покрај редовното суво четкање, во вашата рутина вклучете крем за тело ретинол за да го минимизирате целулитот, кој го враќа колагенот и делува како омекнувач и абразив на вашата кожа. Изберете не-мрсна формула богата со антиоксиданти и нанесете ја по суво четкање. Важно е да се прави оваа рутина навечер, бидејќи ретинолот може да ја направи вашата кожа почувствителна на изгореници.

Користете пилинг
Масажата е еден од најефикасните начини за борба против целулитот. Ако го комбинирате со пилинг, резултатите ќе бидат неверојатни. Кога се користи локално, пилингот може да го минимизира појавувањето на целулит на два начина. Прво, масажата може да помогне да се стимулира лимфната дренажа, и второ, состојките ќе навлезат подлабоко и ќе делуваат на вистинските области. Тука може да се вложите и на кофеин бидејќи ги дехидрира масните клетки и на крајот го прави целулитот малку помалку видлив.

Размислете за вклучување на серум
Како и кај кремот, овде не треба да очекувате чуда, но со редовна примена, сè ќе се промени. Значи, штом вклучите серуми во вашата рутина за нега, време е да го сторите истото на вашето тело. Постојат неколку гелови за слабеење кои содржат екстракти и комбинации кои ќе ви помогнат да го постигнете посакуваниот резултат. Се разбира, и тука мора да масирате со кружни движења се додека производот не се апсорбира.

Јадете здрава храна
Запомнете: вашата диета не е единствена одговорна за тоа дали имате целулит или не, но здравата исхрана сигурно нема да ви наштети. Намалете го внесот на натриум и јадете многу влакна и производи од цели зрна. Тие помагаат да се отстранат штетните елементи и токсините за да не се акумулираат и да предизвикаат задржување. Никогаш не заборавајте овошје и зеленчук.

Пијте вода
Вода за пиење звучи како основно решение. Причината за ова е што тој е главниот предуслов за минимизирање на видливоста на целулитот. Важно е да бидете соодветно хидрирани, бидејќи целулитот може да биде поизразен на дехидрирана кожа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement