Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

7 лаги за храната што треба да ги знаете

Сите сме слушнале за некој факт за храната, за кој, без да провериме, верувавме дека е вистина. Кога станува збор за храната, има многу митови и заблуди кои со текот на времето станаа општо прифатени, а ние ви донесуваме 7 од нив!

Витаминот Ц спречува настинка

Истражувањата покажаа дека витаминот Ц генерално не штити од настинка, но може да им помогне на луѓето кои се изложени на екстремен физички напор. Студија од 2019 година покажа како помага да се потисне стресот во организмот кај сите оние кои го земале пред вежбање, па доколку се подготвувате за екстремен напор, размислете за витамин Ц.

Целерот има негативни калории

Митот е дека јадењето целер троши повеќе калории отколку што содржи, што недвосмислено го докажа истражувањето на клиниката Мајо. Сепак, треба да се каже дека со десетина калории по оброк, колку што добивате со јадење целер, оваа храна е одличен избор за одржување на здравјето. Исто така, ако планирате да изгубите тежина, без размислување навалете на целерот…

Суровите моркови имаат поголема хранлива вредност од варените

Напротив, антиоксидантите можат да се „подобрат“ ако се готви зеленчук. Студија објавена во 2008 година покажа дека готвењето моркови всушност ја зголемува неговата хранлива вредност. Тоа доведе до 14 проценти зголемување на каротеноидите (антиоксиданти), додека другите методи за готвење, особено пржењето, ја намалија неговата вредност.

За да ги намалите калориите и маснотиите, секогаш излупете ја кожата пред да подготвите пилешко

Присуството на кожа кај живината може да ја зголеми нејзината калориска вредност за 25 до 30 проценти. Сепак, кожата може лесно да се отстрани дури и по готвењето. Печење, припрема на скара или готвење живина со цела кожа помага во зачувување на природните сокови и спречува нивно сушење. Доколку сакате здраво, најдобро е да подготвите пилешко со кожа и да го отстраните пред да го послужите, само кој би сакал да се откаже од фината вкусна крцкава кожа…

Избегнувајте јајца поради холестерол

Јајцата, за жал, многу години неоправдано ги биело лош глас. Сепак, пред две години, истражувањето покажа дека јајцата всушност не придонесуваат за висок холестерол. Тие се извор на многу хранливи материи, вклучувајќи цинк и железо, лутеин, витамин Д … Секако, тоа не значи дека треба да претерувате и да мелете по десетина секој ден …

Маргаринот има помалку калории од путерот

Путерот и маргаринот имаат приближно иста количина калории. Но, иако маргаринот, направен од растителни масла, се прави како поздрава алтернатива на путерот, некои маргарини се всушност нездрави затоа што содржат транс масти кои штетно влијаат на холестеролот и здравјето на срцето.

Ќе спиете подобро по една „чашка“ алкохол навечер

Многу луѓе знаат како да консумираат алкохол навечер, заради неговиот наводен ефект врз стимулирање на сонот. Сепак, вистина е дека консумирањето алкохол пред спиење може да го наруши вашиот сон и да ја зголеми будноста, дури и кај возрасните. Затоа, навечер, задолжително избегнувајте чаша виски или ракија …

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement