Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

6 билки кои помагаат при висок крвен притисок

Лекови од самата природа.

Високиот крвен притисок е еден од најчестите здравствени проблеми. Според некои извештаи, половина од возрасната популација страда од тоа. Овој феномен не само што е непријатен (може да предизвика несакани ефекти како што се депресија, слабост и главоболки), туку и доста опасен – високиот крвен притисок е фактор на ризик за развој на сите болести на кардиоваскуларниот систем. Во обид да се реши овој проблем, многумина прибегнуваат кон скапи лекови со многу несакани ефекти.

Постои полесен, побезбеден и поевтин излез од ситуацијата, и тоа доаѓа од самата природа. Овој пат собравме 6 лековити растенија кои можат да се справат со високиот крвен притисок и да ви создадат чувство на благосостојба. Откријте ги во галеријата.

БОСИЛЕК
Босилекот е ароматично растение кое се појавува во различни форми, а е популарно во алтернативната медицина бидејќи е богато со разновидни корисни соединенија.

Слаткиот босилек е богат со еугенол. Истражувањата го поврзаа овој билен антиоксиданс со многу здравствени придобивки, вклучително и намалување на крвниот притисок. Научниците докажаа дека еугенолот може да помогне во намалување на крвниот притисок дејствувајќи како природен блокатор на калциумови канали. Блокаторите на калциумовите канали спречуваат движење на калциум во срцето и артериските клетки, овозможувајќи им на крвните садови да се релаксираат.

Студиите врз животни покажаа дека екстрактите од слатки босилек помагаат во опуштање на крвните садови и се разредува крвта, што пак помага во намалување на крвниот притисок. Сепак, научниците треба да направат повеќе истражувања за да откријат дали босилекот помага во намалување на крвниот притисок кај луѓето.

МАГДОНОС
Магдоносот е популарна состојка во кујната. Потекнува од Медитеранот и има импресивен спектар на својства, содржи многу соединенија, како што се витамин Ц и каротеноиди, кои можат да го намалат крвниот притисок. Неколку студии покажаа дека каротеноидните антиоксиданти го намалуваат крвниот притисок и нивото на холестерол, кои се фактор на ризик за срцеви заболувања.

Студии на животни покажаа дека јаглика го намалува систолниот и дијастолниот крвен притисок дејствувајќи како блокатор на калциумовите канали, што помага да се релаксираат и прошират крвните садови. Сепак, истражувањето за тоа како јаглика влијае на крвниот притисок кај луѓето е ограничено. За подобро разбирање на неговото влијание, потребни се повеќе истражувања во оваа област.

ЃУМБИР
Ѓумбирот е неверојатно разноврсен и е една од основните состојки на алтернативната медицина. Луѓето го користеле со векови за да подобрат многу аспекти на здравјето на срцето, вклучително и циркулацијата на крвта, нивото на холестерол и крвниот притисок.

Студиите врз луѓе и животни покажаа дека внесувањето ѓумбир го намалува крвниот притисок на неколку начини. Gумбирот делува како природен блокатор на калциумови канали и природен АСЕ-инхибитор кои инаку се познати лекови за крвен притисок. Студија на над 4.000 луѓе откри дека оние кои консумираат 2-4 грама на ден – имаат најмал ризик од развој на висок крвен притисок. Алтернативно, можете да купите додатоци на ѓумбир кои се повеќе концентрирани.

ЦИМЕТ
Циметот е ароматичен зачин извлечен од кората на родот Цинамом. Луѓето го користеле со векови во традиционалната медицина за лекување на срцеви заболувања, вклучително и висок крвен притисок. Иако не е целосно разбрано како циметот го намалува крвниот притисок, студиите врз животни покажуваат дека помага во проширување и релаксирање на крвните садови.

Преглед на 9 студии со 640 учесници откри дека додатоците со цимет го намалуваат систолниот и дијастолниот крвен притисок во просек за 6,2 mmHg. и 3,9 мм хг. Овој ефект бил посилен кога луѓето земале цимет континуирано 12 недели. Покрај тоа, преглед на 3 студии вклучени 139 учесници со дијабетес тип 2 ги испита ефектите од додавање цимет. Оние кои земале 500-2400 мг цимет дневно за 12 недели, имале просечен пад на систолниот крвен притисок од 5,39 mmHg. и дијастолен крвен притисок од 2,6мм хг. Цимет лесно се додава во храната.

ЦЕЛЕР СЕМЕ
Целерот е зачин богат со хранливи материи како железо, магнезиум, манган, калциум и растителни влакна. Неколку студии покажуваат дека семето на целер може да помогне во намалување на крвниот притисок. Една студија кај стаорци ги испитала ефектите на екстрактот од семе од целер врз крвниот притисок и докажала дека екстрактот од семе од целер го намалува крвниот притисок кај стаорци со постоечки висок крвен притисок, но не и кај стаорци со нормален крвен притисок. Истражувачите сугерираат дека соединенијата во екстрактот од семе од целер можат да помогнат во намалување на крвниот притисок дејствувајќи како природен блокатор на калциумовите канали. Покрај тоа, семето на целер е добар извор на диетални влакна, кои се поврзани со намалување на крвниот притисок. Сепак, постојат само неколку студии за семето на целерот и нивните ефекти врз крвниот притисок.

РУЗМАРИН
Рузмаринот е мирисна билка која содржи многу корисни материи. Розмаринската киселина е едно такво соединение. Истражувањата го поврзаа ова со многу придобивки, како што се намалување на воспалението и нивото на шеќер во крвта и зголемување на протокот на крв, додека исто така може да помогне во намалување на крвниот притисок. Студии врз животни покажаа дека земањето розмаринска киселина помогна значително да се намали систолниот крвен притисок. Други студии на животни покажаа дека земањето на екстрактот ги намалува факторите на ризик за срцеви заболувања како што се висок холестерол, триглицериди и крвен притисок.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

За да подготвите лажна карамела, користете меки урми и тахини, или паста од мелен семе од сусам. Иако рецептот е многу едноставен, треба да...

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Advertisement