Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 совети за лесно слабеење: Оваа храна може да ви помогне да имате витка линија

Совети за лесно слабеење и регулирање на апетитот – витка линија без диета!

Во книгата „Вие: ослабете“, лекарите Мехмет Оз и Мајкл Роизен нудат испробани совети и рецепти кои ќе ви помогнат да изгубите вишок килограми, да бидете поздрави и да се чувствувате подобро. Од 99, издвојуваме 5 совети што можете да ги примените веднаш!

Јадете побавно
Ако земете мала количина на вистински вид маснотии непосредно пред јадење, можете да го измамите вашиот хормонален систем испраќајќи сигнал до мозокот дека сте сити. Ако јадете малку маснотии 25 минути пред оброкот (приближно 70 калории маснотии во форма на шест половини од јатка од орев, 12 бадеми или 20 кикирики), ќе стимулирате хемикалија што ќе комуницира со вашиот мозок и ќе го забави празнењето на желудникот за да се чувствувате сити подолго. (Потребни се околу 65 калории маснотии за да се стимулира таа хемикалија, која почнува да делува за околу 25 минути.) На тој начин ќе седнете на маса и да јадете од задоволство, не затоа што сте гладни – така ќе јадете помалку. Просечна личност престанува да јаде долго пред да се огласи сигналот за ситост, па не им требаат ни хормони за да им дадат до знаење дали се сити. Во секој случај, треба да јадете побавно. Ако јадете како мини правосмукалка, нема да им дадете на хормоните можност да ве известат кога има доволно храна.

Не избегнувајте јаткасти плодови

Од оревите нема да добиете толку калории колку што би очекувале бидејќи дигестивниот систем апсорбира само 5 до 15 проценти од нивните калории. Ова се случува затоа што лушпата од оревите и доброто џвакање влијаат на варењето на храната. Друга предност: мало ослободување на калории преку дигестивниот систем создава продолжено чувство на ситост.

Мора да јадете за да изгубите тежина

Ние точно знаеме како се чувствувавте кога сте биле диета. Гладни. Умиравте од глад. Едвај се воздржавте од нагонот да проголтате голем дел од сладоледот со прелив. Слободно фрлете го тој рецепт на диета во канта. Всушност, гладувањето може да ве доведе само до една работа – панталони со големина на шатори. Да јадете и да работите паметно, вашата цел е никогаш да не бидете гладни и никогаш да не се чувствувате лошо заради диетите, каде што единствено спасение ви е двојна порција калорична храна. Ако го контролирате гладот ​​(и хемикалиите во вашето тело) со хранење – не гладување – со вашето тело, ќе избегнете непромислени постапки што само ќе доведат до нездрава храна.

Додадете малку пиперка

Црвената пиперка го намалува внесувањето храна подоцна во текот на денот, ако ја јадете порано наутро. Некои веруваат дека капсаицинот, состојка на црвен пипер, е катализатор кој го намалува вкупниот внес на калории и го стимулира метаболизмот да работи. Исто така, се чини дека работи така што спречува сензорни информации од системот, што е особено ефикасно во намалувањето на апетитот во диетите со малку маснотии. Капсаицинот работи со „бришење“ – или барем забавување – на пораката дека сте гладни. Па додадете црвен пиперка во вашиот омлет.

Пијте вода

За да го намалите чувството на глад и да избегнете прејадување, испијте една до две чаши вода пред јадење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Предлогот за соработка дојде од Ана Винтур… Hulu го претстави новиот биографски филм за Били Холидеј – The United States vs. Billie Holiday чија премиера...

Four Seasons

New River е кањон околу истоимената река во јужна Западна Вирџинија, која во декември 2020 година беше прогласена за 63-ти Национален парк и резерват...

Cotton Club

Убави вести пристигнуваат од модната куќа Louis Vuitton! Познатиот парфемер Jacques Cavallie ни подарува нов парфем Louis Vuitton Étoile Filante кој треба да се...

Fool Moon

Подобро ќе разбереме некои од нашите постапки, ставови и расположенија ако ја знаеме нумеричката вибрација на часот на нашето раѓање. Не е сеедно ако...

Advertisement