Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 СОВЕТИ ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ ОД ЖИЗЕЛ БУНДХЕН:Таа својата младост и енергија ја припишува на овие навики…

Супермоделот Жизел Бундхен наполни 42 години, а како што вели, подобро се чувствува во четириесеттите отколку во дваесеттите, а иако со години не испила кафе, пука од енергија.

„Однадвор изгледаше како да имам сè на само 22 години, но внатре се чувствував како да го допрев дното. Денот го започнав со мока фрапучино со шлаг и 3 цигари, а секоја вечер пиев по едно шише вино“, неодамна признала таа за Vogue. Откако година и пол живеела со анксиозност и напади на паника, таа побарала помош од натуропат и веднаш се откажала од сите пороци и нездрава храна и почнала да јаде само зеленчук, јаткасти плодови и малку месо. Во првите месеци имала симптоми на повлекување, вклучително и мигрена, но после тоа се чувствувала многу подобро, па се држи до здравите навики и денес и секое утро се буди во 5 за да медитира и вежба.

А кои 5 совети ги дава за поздрав живот кој не чини ништо, прочитајте во продолжение:

Утрото го започнува со хидратација

Детоксикацијата како идеален почеток на денот е рецептот на Жизел, па наутро на празен стомак пие шолја топла вода со лимон (исцедете го цел лимон), за која тврди дека и помага при варењето, pH рамнотежата на телото и јакнењето. имунитет.

Медитација

„Медитацијата ми помага во секој момент од мојот живот, ме држи приземјена и фокусирана, особено кога сум вознемирена. Знам дека сè што треба да направам е да се концентрирам на дишењето за да бидам присутна во моментот и да се смирам“, откри Жизел, која обично медитира 20 минути пред рано утринското вежбање.

Поминете време на отворено

Жизел е голем љубител на спортот и ужива во јавање коњи, скијање и велосипедизам, меѓу другото. „Кога сакам да се ослободам од стресот, ништо не ми помага како кога сум во природа. Тоа може да биде океанот, планините или само соблекување на чевлите и чувство на земја под вашите нозе“, изјави таа за британскиот Vogue.

Десерт – секој ден

Овој супермодел ја одржува својата фит линија и се придржува до строга диета, па препораката за уживање во десертот може да изгледа необично. Кога зборува за десерт, Жизел не мисли на бисквити и сладолед: „Повеќето мои десерти се базираат на авокадо и кокос, бидејќи овие масти се најдобри за мозокот“. Освен нив, таа ужива во урми, јаткасти плодови и темно чоколадо.

Шминка? Помалку е повеќе од доволно

„Секогаш се чувствував подобро со помалку шминка. Како дете отсекогаш бев по малку „памец“, јас сум природно девојче“, рече таа за шминката, која исто така, барем делумно, може да биде тајната на нејзиниот младешки изглед.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement