Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 рецепти за нискокалорични слатки

Во потрага по идеално тело, ние честопати се лишуваме од својата омилена храна, плашејќи се дека поради тоа ќе се здебелиме. Ова првенствено ги вклучува сите видови слатки. Но, диетата не е причина целосно да се лишите од омилените задоволства – лесно можете да изберете здрави алтернативи.

Собравме пет рецепти за нискокалорични десерти кои можете да ги јадете без да и наштетите на фигурата.

  • Колачиња од овесна каша без брашно

Колачињата од овес се еден од најздравите десерти. Тие содржат голема количина сложени јаглехидрати кои долго време го заситуваат организмот и го елиминираат гладот. Покрај тоа, тие содржат витамини од групата Б и други минерали и елементи во трагови. За да направите колачиња од овесна каша без брашно, ви требаат:

4 банани,
2 чаши овесна каша,
грст омилени ореви
мед
Исецкајте ги бананите, измешајте ги со останатите состојки и печете ги во рерна на 180 степени додека не поруменат.

  • Чиа пудинг

Семето на чиа ја освои љубовта на секој што се грижи за нивната фигура и диета. Тоа е суперхрана која содржи огромна количина корисни витамини, минерали и елементи во трагови неопходни за здраво функционирање на целото тело. Комбинирајте семе од чиа со кокосово млеко и ставете го во фрижидер преку ноќ. Наутро додадете пире од бобинки или овошје исецкано на блендер.

  • Топки со кокос и урми

Како вегански рецепт без додаден шеќер или производи од животинско потекло, овие слатки се многу калорични и треба да се јадат во разумни количини. Во текот на ноќта, натопете ги урмите со семиња во вода. Ставете ги во блендер и додадете кокос, цимет, семе од чиа и сок од портокал. Измешајте сè во блендер, со рацете обликувајте топчиња и ставете го во фрижидер, каде што ќе бидете додека не станат цврсти. Ако сакате, оладените топчиња може да се потопат во растопено чоколадо – тогаш ќе добиете вистински слатки.

  • Чизкејк

Чизкејкот е помалку калоричен во споредба со другите вообичаени десерти – но сепак не е целосно диетален. Ќе биде уште покорисно ако го направите сами дома, додавајќи помалку шеќер и контролирајќи го квалитетот на сите состојки. Можете да најдете огромен број рецепти на Интернет.

  • Десерт во чаша

Одличен рецепт за едноставен, нискокалоричен десерт што може да се направи многу брзо. Во чаша, комбинирајте 5 супени лажици овесна каша, едно јајце, една лажица какао во прав, 50 мл млеко и една лажица мед. Ставете ја чашата во микробранова печка 5 минути – и вкусен десерт е подготвен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

ОВЕН Се чувствувате несигурни на работа. Самодовербата опаѓа и имате впечаток дека не сте успешни. Емоциите работеа за вас и влегувате во нова врска....

Green Tea

За да уживате во слатки, не мора да имате грижа на совест потоа. Постојат неколку здрави десерти кои ќе ја задоволат вашата желба, а...

Fine Living

Не е непознато дека боите го подигнуваат расположението, а освен што глобалната пандемија неповратно се одрази врз модниот свет, таа ги смени и трендовите...

Green Tea

Луѓето се откажуваат од месото од различни причини. Некои го прават тоа од етички причини или други лични убедувања, додека други мораат да го...

Advertisement