Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 причини зошто треба да вклучите коријандер во вашата исхрана

Предности за целото тело!

Коријандер е многу сличен на магдоносот, но има изразен вкус на лимон што многу луѓе го сакаат или го мразат. Зошто треба да го вклучите ова растение во вашата исхрана?

Коријандерот е богат со корисни елементи во трагови
Како и многу зелени лиснати растенија, коријандер е богат со фитонутриенти, витамини, минерали и елементи во трагови кои имаат антиинфламаторно дејство. Исто така е полн со витамини А, Ц, Е, К, калциум, железо, магнезиум и калиум. Додадете го овој зеленчук во коктели, супи, чорби, гвакамоли, салати и многу повеќе.

Ослободува тешки метали
Една од уникатните својства на коријандер е неговата способност да ги отстрани тешките метали како што се жива, алуминиум, арсен и олово од телото. Многу од овие метали се акумулираат во организмот поради нивното присуство во риби и вода за пиење. Коријандер содржи супстанца која се врзува за токсични метали и ги исфрла од нашето тело. Друга добра причина да додадете коријандер во рибите, особено туната и другите видови на повисоки нивоа на синџирот на исхрана.

Контрола на шеќерот во крвта
Коријандерот е познат и како растение кое помага во намалување на шеќерот во крвта, ја подобрува чувствителноста на инсулин и го зголемува нивото на липиди (триглицерид). Некои истражувачи дури докажуваат дека коријандер може да биде лек за дијабетес кога се јаде редовно.

Смирувачки ефект
Коријандерот исто така ги смирува нервите, ја ублажува вознемиреноста, го опушта телото и го подобрува спиењето. Некои истражувања сугерираат дека екстрактот од коријандер може да ги обезбеди истите смирувачки ефекти како и диазепамот, без штетни несакани ефекти. Сепак, за да ги постигнете овие природни седативни ефекти, ќе мора да јадете прилично голема количина коријандер, што можеби не е најдобро решение.

Помага во лекување на труење со храна
За да се ослободите од труење со храна, можете да користите голема количина коријандер. Содржи антибактериско соединение кое се бори против салмонела, дизентерија, колера и листерија, патогени прехранбени производи кои можат да предизвикаат тешка болест, повраќање и дијареја.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement