Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 причини да пиете топол чај во текот на летото

Радувајте му се на вашето тело.

Ние често ги потценуваме својствата и придобивките од конвенционалните производи што се достапни за апсолутно сите. На пример, забораваме да користиме зелена боја, богата со растителни влакна што го чистат организмот, не пиеме доволно вода, што негативно влијае на општото добро. Истото важи и за чајот. Овој пијалок може да биде корисен не само во зима, туку и во лето, кога е +30 пред прозорецот.

Кога деновите се топли, многу е важно да се следи рамнотежата на водата и да се обидете да не го прегреете телото на сонце. Особено сакате ладни пијалоци или сладолед во такво време, но ние не ве советуваме да претерувате со „освежувачки“ производи. Кога пиете или јадете нешто ладно, напротив, вашето тело почнува да се загрева за да ја надомести разликата во температурата. Ова може да доведе до изгореници од сонце. Подобро е да се направи избор во корист на топол чај, што може да доведе до спротивен ефект.

Помага да се олади
Стапката на потење при пиење чај се зголемува многу, што можеби на многумина не им се допаѓа. Но, потта има важна функција. Потта е она што испарува на кожата и помага да се олади телото.

Го подобрува метаболизмот
Во многу азиски земји, пријатно е да се пијат топли пијалоци со оброци. Вреди да се користи оваа корисна навика, особено во лето. Помага при апсорпција на витамини, како и во борба против задржување на вишокот вода во организмот.

Се бори против инфекција
Топол чај може да го подобри нашиот имунолошки систем. И кога ќе добиеме информации за нови форми на коронавирусна инфекција скоро секој ден, зајакнувањето на имунитетот ќе биде корисно не само во зима, туку и во лето.

Спречува проблеми со репродуктивното здравје
За разлика од ладните пијалоци, кои можат да предизвикаат неправилности во менструалниот циклус, топол чај има позитивно влијание врз менструацијата и промовира здрав проток на крв во организмот.

Помага при слабеење
Чајот содржи флавоноиди. Ова се растителни пигменти кои му помагаат на телото побрзо и подобро да ги разградува мастите. Исто така, многу видови чај содржат кофеин, поради што добиваме повеќе енергија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement