Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 најздрави видови риби со мала содржина на маснотии

Рибата се смета за една од најздравите намирници во светот. Богата е со протеини (кои, патем, подобро се апсорбираат отколку од месото), здрави масни киселини, јод, фосфор и витамини од групата Б.

Покрај сите здравствени придобивки што ги дава телото, некои видови риби содржат многу маснотии, поради што тие не можат секогаш да се вклопат во вашиот дневен внес на калории. Во нашата статија, зборуваме за 5-те најкорисни видови на немасни риби што треба да се додадат во вашата исхрана.

Бакалар
Бакалар е богат извор на целосни протеини, многу макро и микроелементи. Истовремено, оваа риба е малку калорична (90 kcal по порција) и практично не содржи маснотии. Бакаларот печен или барен е одличен за диетална вечера, особено ако додадете зеленчук.

Пастрмка
Пастрмката е богата со витамини А, Б12 и Д, како и со целосни протеини и омега-3 масни киселини. Омега 3 се неопходни за зајакнување на ѕидовите на крвните садови, за контрола на нивото на холестерол во крвта и за спречување на кардиоваскуларни болести.

Туна
Туната се смета за еден од најздравите видови риби. 100 грама туна содржи рекордни 22 гр протеини, половина од дневниот внес на витамин Д и целосно ја покрива потребата на организмот од најважниот микроелемент – селен. Туната може да се купи свежа или конзервирана (важно е да биде во сопствениот сок, а не во масло). Можете да го додадете во салати и сендвичи.

Сардини
Сардините се богат извор на витамин Б12, кој на телото му е потребен за производство на црвени крвни клетки (еритроцити), регулирање на функцијата на нервите и синтетизирање на нуклеински киселини. Покрај тоа, редовната потрошувачка на сардини може да го намали лошиот холестерол и да спречи кардиоваскуларни болести.

Тилапија
Тилапија е складиште на витамини и минерали: содржи витамини Б, Е, К, соли на фосфорна киселина, корисни масни киселини, магнезиум, селен, цинк и железо. Покрај тоа, 100 грама тилапија содржи половина од дневната вредност на целосните протеини, додека содржината на калории во рибите е релативно ниска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Веќе може да ги следите трендовите што ќе преовладуваат во текот на следните неколку месеци! Температурата постојано се зголемува и сончевите денови станаа дел...

Green Tea

Експертите истакнуваат – Ова се најкорисните витамини и минерали за вашето тело! Важно е нашата диета да е богата со витамини и минерали, а...

Fool Moon

Холивудската звезда која светот ќе го освои со филмот „Доручек кај Тифани“, „Празник во Рим“ и „Сабрина“, по многу работи беше единствена и предизвикуваше...

Fine Living

Куќата е дизајнирана од мајката на пејачката, Тиш Сајрус. Мајли Сајрус е без сомнение една од најуспешните пејачки од својата генерација, која предизвика бројни...

Advertisement