Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 најважни придобивки од природните дезодоранси

Како што минува времето, така и нашата еколошка, но и свесноста за себе, за нашето тело и здравје расте, сѐ повеќе сме подготвени да размислуваме добро за нашите претходни навики. Не само што се грижиме за планетата, само затоа што е тренд, туку и ние се грижиме што внесуваме во нашето тело и со што доаѓа нашата кожа во контакт – и еден од најпопуларните производи за убавина во двата случаи е дезодорансот.

Да, никој не сака потење, а особено непријатни мириси, но ако ви кажеме дека постои поздрава и подеднакво ефикасна варијанта на заштита – дали би го пробале?

Со оглед на тоа што се повеќе жени и мажи се одлучуваат да пробаат природни дезодоранси, но сепак не се сигурни дали ќе им одговараат целосно, ви носиме некои од најважните придобивки врз основа на кои можете да започнете да го барате вашиот совршен „пар“.

Природниот дезодоранс може да обезбеди 24-часовна заштита

Природните дезодоранси имаат лесна текстура која лесно се нанесува на кожата; тој е мек и нема чувство на лепење. Постојат многу такви производи кои обезбедуваат 24-часовна заштита, но без никаква опасност за вашето тело, но имајте на ум дека ќе биде потребно време додека вашето тело не се навикне на новата рутина за убавина. Што треба да се каже – не се откажувајте веднаш ако нешто не ви се допаѓа!

Нема траги на облеката

Една од најважните работи за природните дезодоранси е дека тие навистина немаат бели дамки на црната и жолти на белата облека. Причината за ова е отсуството на натриум бикарбонат и алуминиум, кои не само што се штетни за нас, туку и ја уништуваат нашата облека. Една од можните состојки на природните дезодоранси е магнезиумот, кој ја апсорбира потта и ги неутрализира бактериите.

Заборавете на иритациите

Знаеме дека бричењето или депилацијата на пазувите може да предизвика иритација, особено во комбинација со дезодоранси, но со нивните природни варијанти нема да ги имате овие проблеми. Напротив, поради природните состојки, вашата кожа ќе биде заштитена и негувана …

Кожата на пазувите ќе биде хидрирана

… што нè носи до оваа предност – природните состојки на овие дезодоранси ќе и овозможат на вашата кожа свиленкасто и хидратантно чувство што можеби никогаш досега не сте го доживеале!

Природните дезодоранси исто така имаат пријатен мирис

Природните дезодоранси исто така можат да се пофалат со пријатни мириси кои всушност не се штетни за нашата кожа. Најчесто доаѓаат од различни етерични масла, па можно е и во оваа варијанта да го најдете вашиот совршен „пар“. Покрај тоа, знаеме дека етеричните масла имаат ароматерапевтски ефекти, што значи дека мирисот на вашиот дезодоранс може дури и да ве смири за време на стресни ситуации во текот на денот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement