Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 намирници што треба да ги додадете во водата за уште подобра хидратација

Без разлика од сезоната, лето или зима, факт е дека на нашиот организам му треба постојано вода за одржување на метаболитичките процеси. Без разлика во колкави количини ја внесувате, водата може да ја збогатите со природни додатоци вкусни и ќе изгледаат убаво во исто време. Ебе кои додатоци ги одобрија експертите, за повисоко ниво на хидратација.

Краставица
Она што ги прави краставиците толку хидрантни не е крцкавото тело на самата краставица, туку семето.

Околу семето има „структуирана“ или „гел“ вода, која се формира кога молекулите на вода се спојуваат. Некои експерти ја сметаат за четврта фаза на вода, бидејќи опфаќа цврста и течна состојба. „Таквата форма се наоѓа во природата, но и внатре во нашите клетки“, вели д-р Дана Коен, доктор за интегративна медицина и коавтор на Quencha.

Чиа семе
Семето Чиа, исто така, содржи гел -вода (кога ќе додадете вода во чиа семето, тие набабруваат). Семињата Чиа се исто така полни со влакна – можат да апсорбираат 10 до 12 пати поголема тежина во вода. „Влакната се она што делува како сунѓер“, забележува Коен. „Семето Чиа може да ја одржи хидратацијата на телото многу подобро отколку обичната вода.

Морска сол
Ако користите филтер за вода за да отстраните потенцијални загадувачи, можеби ќе треба да го реминерализирате. Еден од поважните минерали во водата е натриумот кој се губи со потење.

Ако има премногу малку натриум во водата, додадете малку сол за да го надоместите. Експерт за функционална исхрана и сертифициран спортски нутриционист др. Jacеклин Склавер вели: „Натриумот им овозможува на цревата да апсорбираат повеќе вода отколку самата вода“.

Лимон
Лимонот може да помогне да се заменат изгубените минерали, како што се калиум, калциум, железо и магнезиум. Ќе добиете посебна корист ако направите солено-кисел пијалок: „Не во секоја чаша вода, туку во неколку од нив додадете малку сол со малку лимон за да замените некои други минерали“- вели Коен.

Јаболко
Кога станува збор за овошје кое е полно со вода, би помислиле на лубеница или краставица, но сочното, свежо јаболко е потценет хидратантен крем. Јаболката содржат до 86 проценти вода. Така Коен вели: „Јаболко и шише вода се повеќе хидратантни отколку две шишиња вода“.

Јаболката, исто така, содржат значителни количини на калиум, што може да помогне да се заменат некои електролити.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement