Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 намирници што можат да ги ублажат симптомите на астма: Тие ги релаксираат дишните патишта и го намалуваат воспалението

Природен начин да си помогнете себе си…

Се разбира, нема магичен лек за лекување на астма преку ноќ, но секако има храна што може да ги ублажи нејзините симптоми.

Општата препорака на лекарот е разновидна диета, а како конкретен пример се наведува медитеранската варијација. Тоа значи многу здрави масти, риба, цели зрна, овошје и зеленчук. Треба да се земе предвид дека прекумерната тежина може да ја влоши оваа болест, па секако е во интерес на луѓето да одржуваат здрава исхрана и раст.

Треба да се консултирате со лекар за сето ова и не треба да преземате драстични чекори и промени.

Меѓу намирниците што, според некои истражувања, може да ги ублажи симптомите на астма се:

Јаболка и портокали

Овошјето е здраво од повеќе причини, а кога станува збор за ублажување на симптомите на астма, тоа е затоа што содржи бета каротен и витамини Ц и Е кои помагаат да се намалат воспаленијата и отоците во белите дробови. Јаболкото и агрумите се особено богати со овие состојки и се препорачува нивна дневна потрошувачка.

Лосос

Не сите масти се исти и немаат ист ефект врз организмот, а мононезаситените масни киселини и полинезаситените масни киселини можат да бидат многу добри за организмот, исто како омега-3 масните киселини. Тие се инаку здрави за луѓето, а особено за оние со астма. Ги има во лососот, риба која е многу моќен сојузник во борбата против многу болести. Лососот е исто така богат со витамин Д, кој неодамна се споменува од неколку важни причини.

Ѓумбир

Не само што е добар за смирување на желудникот, туку е корисен и за ублажување на симптомите на астма. Истражувањата покажаа дека ѓумбирот содржи состојки кои можат да ги релаксираат дишните патишта. Неговиот корен може да се додаде во ориз, зеленчук и други јадења, и покрај тоа, се разбира, може да се пие и како чај.

Спанаќ

Покрај често споменуваните витамини и минерали, спанаќот содржи и фолна киселина (витамин Б9), што е многу важно за борба против астмата. Докажано е дека децата кои не добиле доволно фолна киселина и витамин Д имаат дури 8 пати поголема веројатност да имаат симптоми на напад на астма во споредба со оние деца кои проголтале доволно овие состојки.

Калинка

Потребно е малку трпеливост за да се дојде до употребливиот дел од калинка, но вреди да се вложи труд поради неговите состојки. Богато е со антиоксиданси кои можат да го намалат воспалението на органите за дишење, а покрај тоа, може да го намали нивото на оштетување на белодробното ткиво. Може да се конзумира свеж или во форма на сок, и двете форми ги носат истите придобивки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

И, зошто тие се важни за оние кои не спортуваат? Првото нешто што ми паѓа на ум кога зборуваме за спортска исхрана е протеинот....

Fine Living

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, сега тие имаат за цел сосема поинаква сфера од...

Fool Moon

Ниту едно чувство не е толку моќно и евокативно како мирисот… Мирисот на око може да предизвика спомени од минатото, да ве потсети на...

Cotton Club

74-тото доделување на филмската награда BAFTA (British Academy Film Awards) се одржа на 10 и 11 април во Лондон. Поради пандемијата коронавирус, церемонијата се...

Advertisement