Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 намирници кои ја разредуваат крвта

За здравјето на срцето и крвните садови.

Кардиоваскуларните заболувања се една од најголемите причини за смрт во светот, па затоа вреди да се размисли за превенција, дури и ако сега сте целосно здрави и млади.

Еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат милиони луѓе е згрутчување на крвта. Може да има многу причини за тоа – од неухранетост до сериозни хронични болести и последици од коронавирусот.

Која храна треба да се додаде во исхраната?

Вода
Првата и најважна работа е да пиете повеќе вода, згрутчувањето на крвта е многу често поврзано со дехидрираност на организмот. Обидете се да пиете 2-2,5 литри чиста вода на ден. Ако пиете многу кафе или чај, зголемете ја количината на вода, бидејќи пијалоците со кофеин придонесуваат за создавање на недостаток на течност во организмот.

Ѓумбир
Еден од најефикасните елементи во одржувањето на кардиоваскуларното здравје е ѓумбирот. Неговиот корен содржи ѓумбир и полинезаситени масни киселини во големи количини. Ѓумбирот не само што помага во чистење на крвните садови и разредување на крвта, туку има и комплексен ефект на зајакнување на целото тело.

Домат
Доматот е богат со витамин Ц, салицилати и моќниот природен антиоксиданс ликопен. Тие спречуваат формирање на тромби, ја разредуваат крвта и спречуваат акумулација на лош холестерол во крвните садови.

Боровинка
Оваа бобинка е вистинска супер храна. Богата е со антиоксиданси кои го зајакнуваат организмот и ги штитат клетките од оштетување на слободните радикали, додека витамините А, Ц и растителните соединенија спречуваат формирање на тромби и ја разредуваат крвта.

Масна риба
Масната риба е складиште на корисни материи за здравјето на срцето и целото тело. Редовното консумирање риба спречува болести на кардиоваскуларниот систем, ја разредува крвта, го зајакнува имунитетот и го забавува процесот на стареење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement