Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 намирници кои го забавуваат стареењето: Вашата кожа ќе биде младолика, а брчките минато

Истражувањата покажало дека консумирањето одредена храна е најздравиот начин за забавување на стареењето.

Иако магичната формула против стареење не постои, овој начин на живот сигурно може да се забави. Ако се грижите за вашето тело барем колку вашиот изглед, резултатот ќе биде здраво тело, здрав ум, цврста и мазна кожа, дури и во подоцнежните години.

Истражувањата покажаа дека консумирањето одредена храна е најздравиот начин за забавување на стареењето, па доколку сакате да го зачувате својот младешки изглед, збогатете го вашето мени со нив.

Црвен пипер
Црвениот пипер е храна полна со антиоксиданси, но и витамин Ц, кој помага во создавање на колаген, протеин кој е одговорен за еластичноста на кожата. Пиперката е богата со каротеноиди, кои помагаат во борбата против стареењето.

Брокула
Брокулата е зеленчук кој исто така, како и пиперките, е богат со витамин Ц. Брокулата, исто така, може да се јаде сурова, како закуска, но највкусна е на пареа. Покрај тоа, неговата примена е широка во кујната, така што може да се служи како прилог, но и како главно јадење.

Спанаќ

Спанаќот е зеленчук богат со антиоксиданси, кои го обновуваат целото тело. Покрај тоа, содржи витамини А, Ц и Е. Овој зеленчук се одгледува преку целата година, лесно се достапни и е многу ценет затоа што содржи протеини, железо, фосфор и калциум.

Бадеми
Јаткастите плодови, а особено бадемите, се одличен извор на витамин Е, кој помага во обновувањето на ткивата, ја задржува влагата во кожата и ја штити од штетното УВ зрачење.

Оревите исто така содржат омега 3 киселини кои помагаат во зајакнување на кожата, со што ја штитат од надворешни влијанија.

Скуша
Оваа морска риба е исто така на листата на храна што е корисна во процесот на одржување на младешкиот изглед. Богат е со масни киселини, ефективни антиоксиданси и витамини Б2, Б3, Б5, Б6 и Б12.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement