Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 маски за лице: Сува и мрсна кожа, црни точки, воспалена кожа – има решение за секој проблем!

Маските за лице се волшебни стапчиња кои редовно не спасуваат во разни ситуации.

За да спречите осип, митисер или темни кругови под очите, кога треба брзо да ја средите кожата или да се опоравите по забавата, да се ослободите од брчките или сувоста – во секој случај, маската навистина може да ви помогне ако ја изберете правилно.

Бидејќи Марфиевиот закон работи во секој домен од нашите животи, кога ни се најпотребни, маските честопати не се при рака. Сепак, и овој проблем има свое решение, кое е скриено во наши раце. Од античко време, жените правеле свои маски за лице, додека дури и денес, и покрај нивното подобрување во индустријата за убавина и напредок, многумина тврдат дека маските од куќата на ракотворбите се далеку подобри.

Постои уште еден значаен плус на домашните природни маски – секогаш знаете што точно има во составот, за разлика од купените! Овој пат, ви откриваме пет маски кои лесно можете сами да ги направите, а кои ќе ви помогнат да се ослободите од многу проблеми.

Против митесер

Лојно црнкаво чепче во порите на кожата се проблем за секоја девојка што живее во метрополата. Речиси е невозможно да се избегне контаминација на пора, но редовно е лесно да се ослободите од црните точки. За прекрасна домашна црна маска, измешајте неколку сецкани таблети активиран јаглен со лажица желатин и млеко. Загрејте ја добиената мешавина во микробранова печка и нанесете ја на Т-зоната на лицето половина час. Отстранете го зацврстениот филм – и ќе добиете чиста кожа.

За хидратација

Хидратацијата е особено важна за време на есента и зимата, кога започнува грејната сезона. Измешајте овесна каша смелена во блендер со мед и павлака. Добиената смеса нанесете ја на лицето. Маската треба да стои околу 20 минути. Овесната каша ќе помогне во хидрирање на клетките на кожата и олеснување на сувоста.

Против бор

Ноќната маска ќе ви помогне да се ослободите од брчките и да го спречите нивниот изглед. Сите состојки за ова лесно може да се најдат во вашата кујна: зрела банана, кокос или маслиново масло и мед. Бананата треба да се згмечи и да се промеша со останатите состојки, а подготвената маска се нанесува на лицето преку цела ноќ, а во утринските часови од следниот ден, го прочистувате лицето со вода.

Нега на мрсна кожа

Зелениот чај не смирува не само внатре, туку и надвор: сето тоа поради антиоксидансите содржани во неговите лисја. Измешајте лажица зелен чај со квасец и прелијте ја со врела вода. По 20 минути, додадете сок од лимон во смесата и нанесете го на лицето половина час.

Против осип

За да се ослободите од осип на кожата, можете да направите маска од многу млечна и масна павлака, заедно со здравото богато растение камилица. Сомелете ги растителните плодови на камилицата, измешајте ги двете состојки, нанесете го на лицето и мирувајте 20 минути. Камилицата ќе ја смири кожата, додека павлаката богата со витамини А и Е ќе ја направи кожата помека и порамномерна.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Речиси секогаш им завидуваме на сопственичките на кадрава коса, бидејќи овој тип на фризура изгледа идеална за секоја пригода, енергична и со помдладувачки ефект....

Green Tea

Ако сакате наут, работата е решена: ќе обожавате хумус, особено затоа што разбирате зошто е прогласено за најдобар намаз во светот. Како прво, тоа...

Fine Living

Меган Маркл е критикувана за новите фотографии! Ова е прва официјална фото-сесија на војводата по одрекувањето од кралските титули. Меган Маркл и принцот Хари...

Fool Moon

Древните индиски мудреци „риши“ биле вистински научници за нивното време. Иако ги немаа на располагање техничките достигнувања со кои науката денес открива фантастични работи...