Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 лесни рецепти за грицки кои не предизвикуваат грижа на совест

Единственото нешто што ви го разубавува животот во последните неколку недели е ламбата од ладилникот? Дали обожавате да грицкате покрај ТВ и покрај каењето што ве гризе паралелно? А што ако некој мавне со волшебно стапче и – целата вина исчезнува?!

Дали има достојна замена за класичната „нездрава храна“, која толку совршено се меша со Нефтликс во раните часови, без да ве здебелува и да предизвика каење? Секако. Следното се едноставни рецепти за закуски кои не само што не дебелеат, туку го забрзуваат метаболизмот и ве заситуваат брзо.

Сладок компир обложен со маслиново масло

Помфритот е смрт за линијата, но има уште подобра замена: исечете го слаткиот компир на парчиња, премачкајте со лажичка маслиново масло, сол, додадете малку цимет и печете на 200 степени половина час.

Моцарела со сос

Посипете ги парчињата моцарела со италијански сос од црвен домат и кромид. Оваа закуска содржи помалку од 100 калории.

čips od batata

Интегрален чипс со сос од салса

Салсата е полна со капсаицин, топла состојка во чили пиперките што го забрзува метаболизмот. Едно истражување покажа дека конзумирањето чили јадења троши до 1.000 калории повеќе секој ден.

Нискокалоричен омлет

Направете омлет од 4 белки и една жолчка, кои ќе ги измешате со исечени домати и сол. Оваа вкусна закуска има помалку од 150 калории.

zdravi međuobrok

Тофу салата со чили

Самиот тофу, признаваме, е прилично невкусен, но ако комбинирате пржен тофу со пиперки, зелка, кромид, чили и лук, ќе бидете многу пријатно изненадени. Вкусно, нискокалорично и богато со протеини со висока вредност!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement