Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

5 лесни и здрави пролетни рецепти кои ќе ги обожавате

Го знаете тоа чувство кога, за промена, навистина сакате да готвите нешто, но никогаш не ви паѓа на памет што? Ми се чини дека ова ми се случува премногу често во последно време – би сакала да бидам домаќинка, но мрзата те обзема и врти-сучи, завршувам со доставување храна. Повторно. Хм, ако можев да најдам рецепти по мој вкус, но и лесни за подготовка … Прашувам многу? Ако сте во слично расположение, ви предлагам да пробаме некои од рецептите подолу, кои не само што се лесни за подготовка, туку се и вкусни и здрави – токму она што ни треба оваа пролет!

Цезар салата без грижа на совест
Состојки: 80 гр семе од сончоглед, 75 гр бел сусам, 1 лажичка лук во прав, 2 лажички чили, 2 изматени јајца, 400 гр пилешко бело месо, 8 тенки прстени пршута, 2 мали зелени салати, никулци од сончоглед за сервирање. За облекување: 1 чаша грчки јогурт, сок од 1 лимон, половина лажичка лук во прав, 1 лажица маслиново масло.

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Поставете плех со хартија за печење. Во блендер исецкајте ги семките од сончоглед, а потоа додадете семе од сусам, лук и чили. Измешајте сè добро и префрлете го во сад. Во друг сад изматете ги јајцата. Прво, превртете го пилешкото филе во мешавината на зачини, потоа во јајцата, а потоа повторно во зачините. Наредете го пилешкото на плех за печење и покрај него ставете го пршутот. Печете ги сите заедно околу 20 минути додека не поруменат. Во меѓувреме, комбинирајте ги сите состојки на облекувањето. Наредете лисја од марула на чиниите, па ставете пилешко и пршута. Обликувајте со дресингот и посипете ги никулците од сончогледот.

Нудли со индиски ореви и крцкаво пилешко
Состојки: 8 пилешки батаци без коски, 95гр путер, 2 чешниња лук, 2 лажици соја сос, 1 лажица јаворов сируп, 1 лажица масло од сусам, 1 сок од лимета, 300гр јуфки, печени индиски ореви и микро коријандер за сервирање. За гарнир: 4 ротквици исечени на тенки прстени, 60 мл јаболков оцет, 1 лажица јаворов сируп, 1 лажичка чили.

Подготовка: Прво подгответе гарнир – измешајте ги исечканите ротквици со останатите состојки и оставете ги настрана. Зачинете го пилешкото и пржете го на умерен оган додека не добие златна боја. По пржењето, ставете го месото во друга тава и внимавајте да не се олади. Подгответе го филот за нудли мешајќи путер, лук, соја сос, јаворов сируп, масло од сусам и сок од вар и оставете ги настрана. Подгответе ги нудлите во согласност со упатствата на пакувањето. Во филот додадете малку вода во која се готвеле тестенините, а потоа комбинирајте ги нудлите. Во чиниите распоредете ги нудлите со сос, додајте пилешко и посипете ги со индиски ореви и коријандер. Послужете со подготвени ротквици.

Салата од лосос и компир
Состојки: 750гр сладок компир, 400гр цвекло, 3 чешниња лук, маслиново масло, половина лажичка семе од анасон, половина лажичка чили, кора и сок од еден лимон, 750гр лосос, 1 брокула, 2 лажици бадемов путер, 125гр спанаќ, 1 големо авокадо, 50 гр никулци по желба.

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени и обложете ја тавата за печење со хартија за печење. Исечете ги слатките компири и цвеклото на што е можно тенки парчиња и наредете ги на плех за печење така што од едната страна имате сладок компир, а од другата репка. Посипете со маслиново масло и зачини. Завиткајте го лукот во фолија, ставете го во тава и печете сè заедно 12-15 минути додека компирот не омекне. Во меѓувреме, зачинете го лососот со мешавина од анасон, чили, рендана кора од лимон, сол, бибер и лажичка масло. Во тавата со сладок компир и цвекло додадете ја брокулата што прво ја поделивте на цветови, зачинете ја и ставете го лососот на средина од тавата и печете уште 10 минути. Направете облекување со путер, 2 лажици вода, сок од лимон и 2 лажици масло. Зачинете по вкус и промешајте додека не се изедначи. . Во чиниите распоредете го спанаќот, печениот зеленчук и лососот, за дресинг и подобар шмек додавате авокадо и никулци по ваш избор.

Мексиканска салата
Состојки: 200 гр зрна од пченка, 2 големи тортиљи од пченка, 2 лажици маслиново масло, 50гр пиперки халапењо, 100гр павлака, 425гр црн грав, 2 исечени домати, половина куп коријандер, 1 мал црвен кромид исечен на тенки прстени, 1 исечено авокадо 1 чаша исечкана зелена салата, парчиња лимета за сервирање.

Подготовка: Прво ја варите пченката. Завиткајте ги тортиљите и исечете ги на ленти со дебелина од 5мм. Потпржете ги во тава за скара со малку масло додека не поруменат. Во сад измешајте ги сите состојки освен павлака и лимета. Наредете ги тортиљите, па додадете ја павлаката и промешајте сè. Зачинувате по вкус. Можете да ја исцедите лиметата над салатата или да ја сервирате на страна.

Здрава пролетна паста
Состојки: 75гр грав, 200гр аспарагус, 170гр грашок, 350гр шпагети или таљатели, 175гр праз, 1 лажица маслиново масло, 1 лажица путер, 200мл павлака, грст свежи сецкани билки (на пример, нане, магдонос, власец), порција пармезан.

Подготовка: Прво подгответе грав, грашок и парен аспарагус, како и тестенините според упатствата на пакувањето. Во меѓувреме, испржете го празот, додадете павлака и билки, зеленчук и малку вода во која се готвеа тестенините за да ја добиете вистинската текстура. На крај, додадете ги тестенините и измешајте сè добро. Зачини по вкус. Сервирајте во чинии, посипете пармезан и по желба прелијте со маслиново масло.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement