Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

4 работи што треба да ги знаете за зголемувањето на усните

Еден од најчестите третмани за разубавување, односно естетски корекции, е полнење на усните со хијалуронска киселина. Tолку голем замав зема овој тренд, што едноставно се изненадивме кога видовме девојка или жена, особено јавна личност, со природни усни. Прашањето „Кој ви ги правеше усните?“ тоа всушност не е комплимент, бидејќи штом некој забележал дека сте ги зголемиле, тогаш тие веројатно не се добро направени. Со цел да ги разбиеме сите сомнежи и неувереност во врска со оваа козметичка интервенција, ќе се обидеме да ви ги објасниме најважните работи на кои мора да обрнете внимание пред да започнете со оваа „авантура“.

Постапката за полнење на усните не е трајна
Пред да одлучите да извршите интервенција за полнење усни, бидете добро информирани. Прво и основно, оваа постапка не е трајна (ако зборуваме за филери со хијалуронска киселина). Обично треба да се повторува, односно да се коригира на секои шест месеци до една година.

Страв и двоумење
Стравот дека усните може да изгледаат неприродно, модринки и општ страв дека сè ќе помине безбедно и без последици е реален. За да избегнете неприроден изглед, побарајте консултација за да бидете сигурни дека вашата естетика одговара на лекарот. Сакате да постигнете рамнотежа. Во идеални пропорции, горната усна треба да зафаќа една третина, а долните две третини од вкупната маса на усните. Исто така, од профилот, горната усна никогаш не треба да биде пред долната усна.

Консултирајте се со лекар
Како што старееме, нашите усни природно губат волумен. Ако ова е ваш проблем и сакате да го решите, претходно закажете состанок со лекар. Во овие ситуации, пополнувачите се најчестиот избор што го препорачуваат лекарите, бидејќи пополнувачите можат брзо да се распаѓаат, така што усните се враќаат во првобитната форма и изглед. Постојат многу видови на филери со хијалуронска киселина кои се одобрени и безбедни за употреба, но дефинитивно ви треба лекар да ви објасни кој е најдобар за вас, односно кој резултат го сакате – структурна поддршка или поприроден ефект на хидратација. Предностите на хијалуронската киселина се тоа што е биокомпатибилна, се распаѓа за една година и докажано е дека го стимулира производството на колаген во организмот. Некои лекари ја извршуваат постапката на зголемување на волуменот на усните неколку пати, со цел постепено да се изгради волуменот и симетријата на усните. Затоа, запрашајте се добро кои се референтните естетски клиники каде што можете безбедно да се занесете и да го добиете посакуваниот резултат.

Опоравување по третманот
Иако станува збор за минимално инвазивна интервенција, дермисот и епидермисот се неколку пати потенки од кожата на други места, па може да се очекува оток што ќе се повлече по два до четири дена, а целосно ќе исчезне по десет дена. За да го забрзате закрепнувањето, потребно е:

да ставите ладни облоги на усните
да не користете козметика за усни – креми, мелеми, сјаеви или кремови
да не останувате на сонце или солариум
да не практикувате никаква активност што дополнително ги иритира усните (како што се страствени бакнежи)

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

По кратка пауза во 2021, Yon Idy се враќа со најновиот сингл My Fire кој го истражува сомнежот што секој од нас го носи...

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Advertisement