Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

4 начини за извонредно комбинирање на храна и вино

Меѓу кулинарските стручњаци кои привлекуваат внимание со своите иновации е и познатиот готвач Доминик Орсини, кој ни открива како да го воведеме виното со секој оброк, за да го задоволи нашето тело. Тајната е во комбинирањето на намирници и техники за балансирање на вкусот.

Ви откриваме како успешно да ги комбинирате виното и храната, кршејќи ги воспоставените правила дека белото вино секогаш оди со специјалитети од морски плодови, а каберне совињон со бифтек.

Обрнете внимание на балансот на сол и киселост
Лимонот, како најдобра и најздрава кисела состојка која на јадењето му дава поубав и полесен вкус, во комбинација со виното, ќе го направи овој пијалок помек, бидејќи ќе ги истакне овошните ароми кои ќе ги почувствувате на вашето непце. Внимавајте на нивото на киселост на храната, кое треба да биде приближно, односно во рамнотежа со киселоста на виното. По неколку голтки вино, непцето малку ќе ви трне, што помага да се зајакне и да го задржи вкусот на храната во вашата уста.

За горчлива и зачинета храна се потребни слатки вина
Кога слатките, горчливите и зачинетите состојки се комбинираат со виното, кај луѓето предизвикуваат и позитивни и негативни реакции. Слатките состојки одлично се комбинираат со вина со висока содржина на алкохол, но тие исто така ќе ги направат сувите вина подобри за пиење. Горчливата храна како што се цикоријата, рапини и ендиви може совршено да се комбинираат со слатки вина. Кога станува збор за зачинетите состојки, чувството на лутина и топлина најчесто се ублажува со слатките вина.

Белото вино сака мрсна храна со мешавина на киселост
Мастите, скробот и желатинот создаваат специфичен вкус во устата. Високата киселост на белото вино, како совињон бланк, ќе оди добро со масна храна која е исто така кисела, како сос од лимон-путер, свежо козјо сирење или салса од авокадо и лимета. Црвеното вино, како мерло или каберне совињон, подобро е да се пие со масна храна која содржи висок процент на протеини.

Комбинирајте различни видови на намирници и вина
Контрастот во спарувањето на виното и храната ги прави работите интересни, затоа слободно подгответе се за подготовка на оброците. Ако се прашувате дали можете да ја комбинирате белата риба со црвеното вино Каберне Совињон? Секако дека може. Но, во тој случај, комбинирајте ја рибата со печурки. Како да послужите бифтек на скара со Совињон Блан? Исто така, одлична комбинација. Тежината на ова месо, кое е богато со протеини, ќе биде тешко за виното, но можете да вклучите тако во вашиот оброк. Додадете кинеска зелка за да го балансирате целиот оброк.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement