Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

4 намирници кои го намалуваат стресот – јадете ги кога сте вознемирени или имате непријатни симптоми на анксиозност!

Јогата, медитацијата, престојот во природа, трчањето или пешачењето се користат како главни упатства за намалување на стресот и непријатните симптоми на анксиозност. Сепак, не смееме да ја занемариме диетата која силно влијае на нашето расположение, менталното здравје и емоционалната состојба. Има една изрека која вели „Ние сме тоа што го јадеме“. Овошјето и зеленчукот се меѓу најдобрите намирници за намалување на стресот и анксиозноста, покажуваат бројните студии, како и истражувањата на Светската здравствена организација.

Свежото органско овошје и зеленчук се неопходни за регулирање на крвниот притисок, подобрување на здравјето на срцето и стабилизирање на нивото на шеќер во крвта. Зеленчукот и овошјето содржат важни хранливи материи како што се витамини, минерали, флавоноиди и каротеноиди кои можат да го намалат воспалението и оксидативниот стрес и затоа ја подобруваат менталната благосостојба, истакнуваат истражувачите. Многу експерти истакнуваат дека долготрајниот и неконтролиран стрес може да доведе до голем број здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес, депресија и анксиозност, па затоа мора да најдеме начини да ги спречиме и евентуално да ги ублажиме идните проблеми со менталното здравје.

Ако зголемувањето на внесот на овошје и зеленчук може да го направи тоа, тогаш вреди да се проба. Еве 4 намирници кои се најдобри сојузници во борбата против стресот:

Зелениот – спанаќ, зелка, блитва, зелена салата, богати се со магнезиум, кој делува антистресно. Иако магнезиумот денес им е достапен на многу луѓе преку суплементи, важно е да се знае дека телото најдобро ги апсорбира хранливите материи од свежата храна.

Аспарагусот е богат со фолати и витамин Б, кои можат да го подигнат расположението и да помогнат да се спречи раздразливоста. Истражувачите откриле врска помеѓу ниските нивоа на фолати и витаминот Б12 кај луѓе кои имаат проблем со депресивно расположение. Многу лекари ги препишуваат овие витамини на анксиозните луѓе како додаток на терапијата.

Цитруси – Најубавата комбинација на слатко и кисело, агруми како портокали, мандарини, лимони и лимес содржат шест од осумте витамини Б кои помагаат во намалување на стресот.

Јаболка – Ако не сте јаделе јаболка подолго време, сега е време да започнете. Ова овошје содржи високо ниво на антиоксиданси кои помагаат да се намалат симптомите на анксиозност.

Консумирајте свежо овошје и зеленчук како ужина во секој оброк. Погрижете се вашата чинија да биде исполнета со разни бои, а потоа тие бои ќе се прелеат и во животот. Природата ни дава големи нешта за нашето тело, ум и душа – искористете ги тие дарови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Fine Living

Талентираните архитекти на студијата MAD можат да добијат инспирација од се, дури и од портокалови портални кранови! Со новиот проект тие учествуваа на меѓународниот...

Advertisement