Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

4 митови за детоксикација во кои треба да престанете да верувате

Само проверени факти!

Во последниве години, програмите за детоксикација станаа популарни на Интернет. Тие ветуваат чистење на телото од токсини, губење на тежината, чувство на леснотија, свежина на лицето, ослободување од осип на кожата и многу други магични резултати. Но, всушност, самата идеја за детоксикација на телото покренува многу прашања – овој пат откриваме четири митови за детоксикација, во кои е време да престанеме да веруваме.

Мит 1. На телото му треба помош за детоксикација
Всушност, на телото не му е потребна програма за детоксикација – нашето тело е дизајнирано да се исчисти. Најважната работа што можете да ја направите за да му помогнете на телото да се ослободи од токсините е да се грижите за црниот дроб. Ова значи придржување кон здрава исхрана за да не се преоптоварува овој важен орган. Црниот дроб е машина за детоксикација. Таа ги разрешува сите токсини на телото од храната што ја јадеме и пиеме. Не оптоварувајте го црниот дроб со мрсна храна, шеќер или алкохол – тогаш органот совршено ќе ја заврши својата работа за детоксикација.

Мит 2. Детоксикацијата може да го подобри здравјето
Ако јадете премногу, со текот на времето може да го оштетите црниот дроб. И ниедна детоксикација не може да го поправи тоа. Пржената храна и пијалоците со шеќер се слабо обработени од црниот дроб. Штом оваа маст започне да се акумулира, таа останува засекогаш. Дури и ако изгубите тежина, маснотиите ќе останат во црниот дроб. Алкохолот исто така ја влошува ситуацијата. Здравата, растителна диета составена од протеини со малку маснотии, цели зрна, овошје и зеленчук може да биде алтернатива на детоксикацијата. Држејќи се до него, ќе ги добиете истите резултати што ги ветува програмата за детоксикација – подобро варење, повеќе енергија и зајакнување на имунитетниот систем.

Мит 3. Детоксикацијата е безбедна
Всушност, дитоксичните диети можат да бидат опасни. На некои им е потребен пост, како пример консумација само на вода или сок, строга диета со овошје и зеленчук или употреба на билки, чаеви. Овие строги диети можат да предизвикаат дисбаланс на електролити, недостаток на витамини и минерали, дијареја и други проблеми со желудникот, како и замор, депресија и проблеми со спиењето.

Мит 4. Вишокот килограми изгубени со детоксикација не се враќаат
Многу поддржувачи на диетата за детоксикација се сигурни дека килограмите изгубени за време на неа нема да се вратат долго време. Всушност, ако диетата е привремена, ќе бидат и резултатите. Може да изгубите неколку килограми, но ова обично се должи на губење на течности и одредено губење на мускулна маса, а не на телесни масти. Кога повторно почнете да јадете нормално, тежината се враќа, но тоа е обично течноста поврзана со складирање на гликоген, а не вистинската маснотија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement