Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

4 лесни начини за зајакнување на белите дробови

Лесно и ефикасно!

Ретко размислуваме за здравјето на белите дробови и се грижиме за нив само кога имаме проблеми со дишењето, иако овој орган игра важна улога во нашите животи.

Со помош на белите дробови, секоја клетка во организмот се снабдува со кислород, чиј недостаток го зголемува ризикот од развој на респираторни заболувања и може да доведе до вкупно намалување на нивото на имунитетот.

Издувните гасови, чадот од цигарите и слабиот квалитет на градскиот воздух негативно влијаат на работата на белите дробови. И, секојдневната респираторна активност не е доволна за да се одржи добар проток на кислород во телото, бидејќи во овој случај белите дробови се натоварени со само 50 проценти.

Излез може да бидат специјални вежби за дишење кои треба да се повторуваат секој ден, како и некои добри навики. Тие се во состојба да го подобрат здравјето на овој важен орган за нас.

Длабоко дишење
Обидете се да вежбате најмалку 10-15 минути секоја вечер. Седнете во положба на лотос и вдишете што е можно полесно и длабоко користејќи ги стомачните мускули.

Правилно држење на телото
Бидејќи белите дробови се мек орган, тие зафаќаат простор во телото колку што им дозволувате. За да им дадете повеќе простор, седете исправено и истегнете се нагоре, кревајќи ги градите.

Смејте се повеќе
Смеењето е одлична вежба за работа на стомачните мускули и зголемување на капацитетот на белите дробови. Покрај тоа, со смеење, можете малку да ги исчистите со исфрлање на застоен воздух.

Kонсумирате голема количина на вода
Водата е важна не само за здравјето на организмот и благосостојбата, туку и за белите дробови. Тоа помага да се одржат нивните тенки мукозни мембрани. Потсетуваме, просечниот дневен внес на вода е околу 2 литри.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Тим Бенгел го создаде најскапиот тост од авокадо во светот. Се проценува дека вреди околу 3 милиони американски долари. Тим Бенгел го направи најскапиот...

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Advertisement