Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

3 јога вежби кои ќе им користат на сите

Можете да ја сакате или да ја мразите јогата, но придобивките за телото не можат да се одречат. Асаните и вежбите за дишење заедно го намалуваат нивото на стрес и вознемиреност, го подобруваат спиењето, помагаат во стабилизирање на расположението, а исто така го подобруваат здравјето на грбот и вратот, флексибилноста и обликот на телото.

Затоа, дури и ако не вежбате јога и не планирате да и се посветите на неа во иднина, одредени вежби кои се дел од нејзиниот режим сепак можат да бидат од голема корист за вас. Ви откриваме три кои лесно можете да ги вметнете во вашите дневни утрински рутини.

Абдоминален вакуум

Оваа позната вежба одамна е прифатена од тренери за фитнес, модели и секој што се грижи за нивната фигура. Абдоминалниот вакуум помага да се активираат стомачните мускули, на начин на кој тие не се движат за време на редовниот тренинг на стомакот. Покрај тоа, оваа вежба помага да се постигне тонусот на цревата, органите на дигестивниот тракт и репродуктивниот систем, забрзувајќи го метаболизмот. Оваа вежба се препорачува да се изведува наутро, практично веднаш по будењето на празен стомак.

Постапка: Вдишете длабоко, надувувајќи го стомакот и додека издишувате, вдишете го што е можно подлабоко. Чувајте ги здивот и стомакот во повлечена положба колку што е можно повеќе. Не се препорачува да се изведува оваа вежба за време на менструалниот циклус, бременост или болести на репродуктивните органи.

Позицијата на кучето што гледа надолу (downward dog)

Можеби ова е една од најчестите јога асани, изведена од многумина кои практикуваат спорт. Во јогата, оваа вежба се нарекува Adho mukha svanasana, но ние ја знаеме како „куче што гледа надолу“.

Се прави многу едноставно: Од стоечка положба, ставете ги рацете на подот што е можно подалеку од стапалата. Чекорите напред со вашите раце додека нозете се на место, додека аголот помеѓу нозете и телото не е околу 90 степени. Сега свиткајте и повлечете ги глутеусот и потпетиците на подот, со главата меѓу рацете. Ако истегнувањето не ви дозволува правилно да ја изведувате оваа вежба, направете го тоа со потпирање на рацете на софата. Оваа вежба помага во ублажување на болката и затегнатоста во пределот на градите, истегнување на задниот дел на бутовите и мускулите на грбот.

Мост

Оваа асана е позната на сите од класичните часови по фитнес. Меѓутоа, во јогата, позицијата на мостот се изведува нешто поинаку. Легнете на грб, свиткајте ги колената така што стапалата ќе бидат рамни на подот, а рацете покрај вас. Од оваа позиција, подигнете го задникот – телото треба да создаде права линија од колената до рамената и прав агол на колената. Дишете мирно и задржете ја оваа позиција неколку вдишувања. Позата за мост помага да се изградат глутеални мускули и колкови и да се истегнат мускулите на грбот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement