Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

3 рецепти за вода за детокс: помагаат при варење и детоксикација…

Можеби нема целосно да го ослободи вашиот систем од сите лоши работи, но ќе го потикне вашиот метаболизам.

Кога се користат во контекст на диета, зборовите „чисти“ и „детоксикација“ не се без контроверзии. Ова е главно затоа што некои од комерцијалните производи за чистење и детоксикација на пазарот се полни со шеќер и празни калории, што во суштина предизвикува повеќе штета отколку корист.

Слично на тоа, вашиот црн дроб и бубрези се природни детоксикатори, така што консумирањето храна која тврди дека делува на внатрешните органи на вашето тело може да изгледа излишно и губење време и пари.

Тоа е местото каде што доаѓа вода за детоксикација или инфузирана вода. Не мислиме на индустриски производи, туку на едноставни рецепти за детоксикација со овошје, зеленчук и билки кои можеби нема целосно да го ослободат вашиот систем од сите лоши работи, но ќе го поттикнат вашиот метаболизам, ќе го поддржат вашиот црн дроб и ќе испорачаат хранливи материи на природен, безопасна начин. Ви претставуваме неколку рецепти.

Вода со краставица, лимон и нане
Состојки:

-1/2 Краставица

-1Лимон

-Неколку гранчиња нане

-Вода

Измијте ги и исечете ги краставицата и лимонот, а нането исплакнете го. Во сад со вода ставете ги краставицата и лимонот и нането.Наполнете го бокалот со вода, промешајте и оставете го преку ноќ во фрижидер. Може да продолжите со полнење на бокалот со повеќе вода неколку дена додека не треба да ги промените состојките.

Како ни помага?

Оваа освежителна и енергична детоксикациона вода е преполна со витамин Ц и витамин А, и двата моќни антиоксиданси.Лимонот е во интеракција со ензимите за да ги стимулира гастричните сокови, да ги чисти артериите и крвта и да му помогне на црниот дроб да произведува повеќе ензими и да ослободува токсини.

Лимонот е познат и по неговата способност да помогне во намалување на воспалението и подобрување на варењето.

Детокс вода за стомакот со ананас и ѓумбир
Состојки:

-1Шоља ананас на коцки

-2 Лажици нарендан свеж ѓумбир

-4 Шољи алкална вода

Измешајте и оставете преку ноќ во фрижидер.

Ананасот содржи бромелаин, ензим кој го помага варењето и може да ја намали надуеноста. Напитоците од ѓумбир се добро познати и по ублажување на стомачните болки, бидејќи ѓумбирот помага во регулирањето на нивото на шеќер во крвта.

Вода со целер

-4 Стебленца целер,исецкани на парчиња

-2 Шољи вода

-1 Газа

Ставете ги стебленцата целер во блендер, а потоа исцедете го прочистениот целер низ порозна крпа за газа. Потоа исцедете го сокот од цврстите влакна во чаша. Ако вкусот е премногу силен, се препорачува да се додаде дополнителна вода за да се разреди рецептот.

Тоа е одлична состојка за детоксикација бидејќи содржината на вода е толку висока, а целерот содржи високо ниво на лутеолин и апигенин, антиинфламаторни и невропротективни состојки, пишува Byrdie.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement