Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

3 начини како да го зголемите витаминот Д во организмот – ова е важно да го правите во текот на зимата!

Витаминот Д е исклучително важен за имунитетот, здравјето на коските, зачувувањето на клетките и рамнотежата на целиот организам. Недостатокот на овој витамин е поврзан со низа болести, како рахитис, ревматизам, остеопороза, висок крвен притисок, кардиоваскуларни заболувања, бавен метаболизам и други нарушувања…

Главниот извор на витамин Д е сончевата светлина, па затоа во текот на зимата многу луѓе страдаат од недостаток на овој витамин, кој е неопходен за здравјето. За да го надоместите нивото на витамин Д во организмот и да го имате доволно во студените денови, обидете се да го внесете на следниве 3 начини:

Поминувајте повеќе време надвор

Кога сончевата светлина ќе ја допре вашата кожа, се активира хемиски процес кој на крајот доведува до производство на витамин Д. поминуваат најмалку 5 до 30 минути на сонце дневно или најмалку два пати неделно помеѓу 10 и 16 часот. Дури и во зима, кога е облачно, излезете надвор, бидејќи сончевите зраци кои не ги забележувате можат да ви помогнат да добиете доза на витамин Д.

Консумирајте повеќе храна богата со витамин Д

Зголемувањето на внесот на храна и пијалоци кои содржат витамин Д е исто така опција доколку сакате да го зголемите нивото на овој есенцијален витамин. Сепак, само неколку намирници природно содржат витамин Д, а многу од нив имаат само ниски нивоа на витамини. Храна која може да помогне при внесот на витамин Д:

Масло од црн дроб на бакалар
пастрмка
лосос
печурки
Збогатено млечно и немлечно млеко
Житарици од цели зрна
Сардина
Жолчка
Сирење

Овие намирници обезбедуваат 20% или повеќе од вашата дневна вредност на витамин Д по порција и се сметаат за високи извори на витамин Д.

Суплементи

Ако вашиот тест на крвта покаже дека имате недостаток на витамин Д, тогаш можете да користите суплементи. Вашиот лекар треба да ви ја препише дозата на витамин Д што треба да ја земате, бидејќи премногу внесување на овој витамин во организмот може да биде поризично од неговиот недостаток. Не заборавајте да се консултирате со лекар пред да користите додатоци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement