Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

3 кинески билки за долговечност и здравје – еве како да ги искористите за благосостојба на вашето тело!

Традиционалните кинески лекови кои се користат со векови станаа еден од водечките алтернативни методи ширум светот. Од билки, преку сушени печурки и есенцијални масла, кинеската народна медицина е полна со здрави и природни лековити работи кои благотворно делуваат на телото и умот.

Кинеските лековити растенија најмногу се користат за долговечност, а со користење на билките се постигнува совршена рамнотежа помеѓу јин и јанг, убавина и здравје, а со тоа и долг живот. Диетата и вежбањето се клучни за долговечноста, а кинеските билки можат да помогнат во збогатување на процесот уште повеќе и одржување на здравјето и младоста што е можно подолго.

Еве 3 кинески билки кои секој треба да ги има во кујната:

Женшен – честопати наречен „крал на растенијата“, адаптоген кој му помага на телото да одговори на стресот и да го одржува во рамнотежа. Му помага на телото да управува со својата функција за време на стрес и го забавува процесот на стареење. Ова растение има и антиинфламаторни својства, што го прави корисно за поддршка на здравјето и спречување на хронични болести кои можат да влијаат на долговечноста.

Како да го користите: Женшенот може да се преработи во сок и чај. Можете да го земате и во форма на капсула или прав, што го олеснува вклучувањето во секој оброк.

Астрагалус – ова кинеско растение е моќно кога станува збор за заштита на имунолошкиот систем на вашето тело, особено додека стареете. Растението традиционално се користи за лекување на разни болести и нарушувања, а позитивно влијае и на здравјето на срцето.

Начин на употреба: Во секоја супа или супа може да се додадат суви корени од кликавче, а се користат во форма на прав и капсули.

Гоџи бобинки – Со потекло од северозападните региони на Кина, сувите гоџи бобинки имаат безброј здравствени придобивки, вклучително и својства против стареење и зајакнување на имунитетот. Моќните антиоксидантни својства на гравот помагаат во ублажување на слободните радикали или честички кои предизвикуваат стрес, успешно се бори против воспалението во телото и на тој начин промовира долговечност.

Начин на употреба: Гоџи бобинките може да се јадат сирови или сушени. Од нив можете да направите и лековит чај.

Напомена: Потребна е консултација со лекар за дозирање на лековити билки. Овие растенија, како и производи од нив, можете да ги најдете во подобро снабдени продавници за здрава храна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement