Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

25 намирници што согорува маснотии кај жени: Ако сакате да бидете фит, јадете ја оваа храна!

Некои намирници согоруваат маснотии додека ги јадете, додека други можат да го контролираат апетитот и зајакнат метаболизмот или да ја намалат желбата за сол и шеќер.

Ова значи дека вашата исхрана треба да вклучува здрава храна што ќе ви помогне да изгубите тежина. За таа цел, имаме 25 производи кои ќе направат чуда со вашите масти и ќе ги изгорат многу брзо:

1. Замрзнати бобинки (наместо слатки, јадете брусница, малини, јагоди, боровинки најмалку еднаш дневно.)

2. Агруми (агруми се хранливи, но имаат малку калории. Јадете лимон, портокал, грејпфрут).

3. Авокадо (храна богата со здрави масти. Половина авокадо на ден ќе спречи прејадување).

4. Овесна каша (овесна каша за појадок со ливче и ореви)

5. Слатки компири (јадете како прилог до главното јадење. Ова ќе го намали внесот на калории).

6. Цимет (цимет во прав го подобрува метаболизмот до 20%. Додадете го во слатка овесна каша, кога јадете сладок појадок).

7. Јајца (сварете 2 јајца наутро и појадувајте здраво.)

8. Сенф (научно е докажано дека сенф согорува калории за 20%)

9. Протеински прав (да имате силни мускули, пијте го овој прав после вежбање)

10. Ѓумбир (го намалува холестеролот и го зајакнува метаболизмот).

11. Црвено месо (одличен извор на есенцијални масни киселини, Б12, фолати и железо. Доколку сакате да изгубите тежина, задолжително јадете свинско, јагнешко, говедско, сланина …)

12. Кајан пиперка (го намалува апетитот)

13. Пуканки (подгответе пуканки без сол и масло и уживајте во здрава ужинка)

14. Сирења (јадете урда со семки и бобинки, но и со мед).

15. Пилешко (богато е со масни протеини, затоа јадете го на ручек со зеленчук)

16. Риба (јадете лосос, сардини, скуша или туна)

17. Домат (одличен за срце и слабеење)

18. Грав и леќа (согорувајте вишок маснотии, изедете ги со зеленчук)

19. Лубеница (многу корисна за слабеење)

20. Цели житарки (ако сакате да изгубите тежина, исфрлете го белиот леб од вашата исхрана и белиот ориз. Јадете цели зрна)

21. Вода (водата го стимулира варењето и го подобрува метаболизмот).

22. Ореви (20 грама ореви на ден, тоа е сосема доволно за здравје и губење на тежината).

23. Млеко (чист витамин Д и калциум – им треба на жените)

24. Зеленчук (брокула, спанаќ, кромид, морков, краставица).

25. Јаболка (влакната се неопходни за добро варење, а јаболките се полни со растителни влакна.)

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Џенифер Лопез ги потресе социјалните мрежи откако позираше гола за да го промовира својот нов сингл „In The Morning“. И покрај тоа што има...

Green Tea

Тиквата е една од главните есенски „деликатеси“. Дури и пред да се здобие со популарност низ целиот свет и да стане една од важните...

Fine Living

Швајцарскиот бренд за луксузни часовници Bovet е повторно во центарот на нашето внимание, бидејќи тие штотуку лансираа нов, неверојатен модел со ограничено издание… Откако...

Fool Moon

Лео Бабута, автор на многу читаниот блог Зен навики, познат по промовирање минималистички пристап кон животот, зборува за магијата на новиот почеток и сè...

Advertisement