Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

20 здрави намирници кои ги чистат белите дробови од токсини

Истражувањата покажаа дека промените во животниот стил, вклучително и следење на диета богата со хранливи материи, можат да помогнат во заштитата на белите дробови, па дури и да се намалат оштетувањата на белите дробови и симптомите на болеста.

Покрај тоа, утврдено е дека специфични хранливи материи и храна се особено корисни за функцијата на белите дробови.

Еве 20 намирници кои можат да ја подобрат функцијата и здравјето на белите дробови:

 1. Цвекло и лисја од цвекло

И подземниот и надземниот дел од цвекло се богати со нитрати, за кои е докажано дека ја подобруваат функцијата на белите дробови. Нитратите помагаат во релаксирање на крвните садови, го намалуваат крвниот притисок и го оптимизираат внесот на кислород.

 1. Паприка

Паприката е еден од најбогатите извори на витамин Ц, кој делува како моќен антиоксиданс во вашето тело. Внесувањето на витамин Ц во организмот е особено важно за пушачите на кои им се препорачува поголема дневна доза на овој витамин од непушачите, со што се подобрува функцијата на белите дробови.

Потрошувачката на само една слатка црвена пиперка со средна големина обезбедува дури 169 проценти од препорачаната дневна доза на витамин Ц.

 1. Јаболко

Истражувањата покажаа дека потрошувачката на пет или повеќе јаболка неделно е поврзана со поголема функција на белите дробови и намален ризик од развој на хронично белодробно заболување. Внесувањето на јаболка е исто така поврзано со помал ризик од астма и рак на белите дробови. Ова може да се должи на високата концентрација на антиоксиданти во јаболката, вклучувајќи ги флавоноидите и витаминот Ц.

 1. Tиква

Тиквата содржи многу соединенија кои помагаат во одржување на здравјето на белите дробови. Особено е богат со каротеноиди кои имаат моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Особено пушачите можат значително да имаат корист од конзумирање храна богата со каротеноиди, исто како тиквата.

 1. Куркума

Куркумата често се користи за подобрување на целокупното здравје поради силното антиоксидативно и антиинфламаторно дејство. Куркумин, главната активна компонента на куркумата, може да биде особено корисен како поддршка на функцијата на белите дробови.

 1. Домат

Доматот е еден од најбогатите извори на ликопен, каротеноиден антиоксиданс кој е поврзан со подобрување на здравјето на белите дробови. Докажано е дека потрошувачката на производи од домати го намалува воспалението на дишните патишта кај луѓето со астма.

 1. Боровинка

Боровинките се богати со хранливи својства, а нивната потрошувачка е поврзана со голем број здравствени придобивки, вклучително и заштита и зачувување на здравјето на белите дробови. Боровинките се богат извор на антоцијанини кои докажано го штитат белодробното ткиво од оштетување.

 1. Зелен чај

Зелениот чај е пијалок кој има импресивно влијание врз здравјето. Неговите антиоксидативни и антиинфламаторни ефекти помагаат во лекувањето на белодробната фиброза, болест која се карактеризира со прогресивни лузни на белодробното ткиво и се заканува на функцијата на белите дробови.

 1. Црвена зелка

Црвената зелка е достапен и богат извор на антоцијанини, растителни пигменти кои му даваат живописна боја на овој зеленчук. Внесувањето на антоцијанини во организмот е поврзано со подобрена функција на белите дробови.

 1. Грашок

Грашокот содржи соединенија наречени изофлавони. Исхраната богата со изофлавони е поврзана со намален ризик од низа болести, вклучително и ХОББ (хронично белодробно заболување). Потрошувачката на изофлавони особено помага при отежнато дишење.

 1. Маслиново масло

Потрошувачката на маслиново масло помага во заштита од респираторни заболувања како што е астма. Маслиновото масло е концентриран извор на антиинфламаторни антиоксиданти, вклучувајќи ги полифенолите ивитамин Е.

 1. Остриги

Остригите се полни со хранливи материи кои се неопходни за здравјето на белите дробови, вклучувајќи цинк, селен, витамин Б и бакар. Истражувањата покажуваат дека луѓето со поголемо ниво на селен и бакар во крвта имаат подобра функција на белите дробови во споредба со оние со пониско ниво на овие хранливи материи.

 1. Јогурт

Јогуртот е богат со калциум, калиум, фосфор и селен, хранливи материи кои можат да помогнат во зајакнување на функцијата на белите дробови.

 1. Бразилски орев

Бразилските ореви се едни од најбогатите извори на селен што можете да го јадете. Еден бразилски орев може да содржи повеќе од 150 препорачани дневни приеми на оваа важна хранлива материја.

Студиите покажуваат дека високиот внес на селен може да помогне во заштита од рак на белите дробови, да ја подобри респираторната функција кај луѓето со астма, но и да ја подобри имунолошката функција на организмот.

 1. Кафе

Покрај обезбедувањето енергија, утринската шолја кафе може да помогне и во заштита од респираторни заболувања. Кофеинот помага во отворање на крвните садови и може да помогне во намалување на симптомите на астма, барем на краток рок.

 1. Блитва

Блитвата е голем избор на магнезиум кој помага да се заштити од воспалителни процеси, но исто така и подобра функција и релаксација на бронхиите, малите дишни патишта во белите дробови.

 1. Јачмен

Јачменот е хранливо жито кое е богато со растителни влакна. Докажано е дека диетата богата со растителни влакна и цели зрна може да го намали ризикот од смрт од болести на белите дробови.

 1. Аншоа

Аншоата е мала риба полна со омега-3 масти, како и други хранливи материи кои помагаат во одржување на здрави бели дробови.

 1. Леќа

Леќата е богата со многу хранливи состојки кои помагаат во подобрувањето на функцијата на белите дробови, вклучувајќи магнезиум, железо, бакар и калиум.

Медитеранската диета, која е поврзана со подобрување на здравјето на белите дробови, е исклучително богата со мешунки, како што е леќата.

 1. Какао

Производите од какао и темно чоколадо содржат многу флавоноидни антиоксиданти, но и супстанца наречена теобромин, која помага да се релаксираат дишните патишта. Внесувањето какао е поврзано со помал ризик од алергиски респираторни симптоми и може да помогне во заштита од рак на белите дробови.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Џенифер Лопез ги потресе социјалните мрежи откако позираше гола за да го промовира својот нов сингл „In The Morning“. И покрај тоа што има...

Green Tea

Тиквата е една од главните есенски „деликатеси“. Дури и пред да се здобие со популарност низ целиот свет и да стане една од важните...

Fine Living

Швајцарскиот бренд за луксузни часовници Bovet е повторно во центарот на нашето внимание, бидејќи тие штотуку лансираа нов, неверојатен модел со ограничено издание… Откако...

Fool Moon

Лео Бабута, автор на многу читаниот блог Зен навики, познат по промовирање минималистички пристап кон животот, зборува за магијата на новиот почеток и сè...

Advertisement