Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

10 совети за тоа како безбедно да уживате во сонцето и да имате убав летен тен

Нема ништо поубаво од тоа да останете на плажа, без разлика дали сте на базен, река, езеро или море и да уживате во водата и сонцето. Сепак, треба да се има предвид дека сончевите зраци можат да бидат многу штетни за здравјето и потребно е да се преземат одредени мерки на претпазливост. Следејќи ги советите, ќе ја заштитите кожата од сончевите зраци и ќе ги избегнете нејзините штетни ефекти, а ќе уживате и ќе изгледате исончано. Потребни се само петнаесет минути на сонце за да ја оштетите вашата кожа, па пред да излезете надвор, еве што треба да знаете за да останете на сонце и да ја заштитите кожата.

Избегнувајте сонце напладне
Во централните часови на денот (од пладне до 14 часот), сончевото зрачење е многу посилно, па затоа треба да се избегнува престој на сонце во тој период. Се препорачува да останете во сенка и правилно да се заштитите.

Проверете го рокот на траење на производите за сончање
Доколку ви останала крема за сончање од минатата сезона, проверете го датумот на истекување. Овие креми траат околу три години, а уште рокот е пократок доколку била изложена на високи температури. Не оставајте ја кремата за сончање на топли места, како што се автомобили, бидејќи прекумерната топлина може да ја намали нејзината ефикасност.

Како да изберете и да користите крема за заштита
Секој дел од телото што ќе биде изложен на сонце треба да биде заштитен. Најмалку 15 минути пред да излезете надвор, дури и ако е облачно, потребно е да се нанесе кремот. При избор на крема за сончање, изберете оној со најмалку SPF 15 или SPF 30, кој нуди заштита од широк спектар и од ултравиолетовите А (УВА) и од ултравиолетовите Б (УВБ) зраци. Луѓето кои имале кожни реакции на сончање, треба да пробаат друг бренд. Побарајте производи кои се етикетирани како погодни за чувствителна кожа без мирис.

Нанесете ја кремата пред да излезете на сонце
За да може кремата да биде ефикасна и да навлезе во кожата, важно е да се нанесе фотопротектор 20 или 30 минути пред сончање. Секогаш следете ги упатствата на етикетите на производите.

Не штедите на кремата за сончање
Еден слој на крема за сончање не трае цел ден. На секои два часа, треба повторно да го нанесувате кремот и не заборавајте да ја ставите на рацете и нозете и повторно да нанесувате по пливање или потење.

Секој дел од телото изложен на сонце треба да биде темелно заштитен. Се проценува дека возрасно лице треба да користи околу 35 грама крем во секоја апликација, што е еквивалентно на најмалку 1 лажичка крема за сончање по рака, нога…

Заштитете ги сите делови од телото
Лицето, усните, очите и скалпот се исто така склони кон изгореници или сончеви ефекти. Затоа, користете мелем за усни со заштитни својства, очила за сонце и капа.

Очилата за сонце се важни
Скапите очила за сонце не гарантираат подобра заштита. Побарајте оние што блокираат 99% или 100% од УВБ и УВА зраците. Очилата за сонце ги штитат очите од УВ зраци и го намалуваат ризикот од катаракта. Тие исто така ја штитат нежната кожа околу очите.

Користете облека како заштита
Нема подобра бариера од физичката, а облеката ја исполнува таа функција. Во зависност од материјалот од кој е направен, тој ќе биде повеќе или помалку отпорен. На пазарот има маици и панталони кои штитат од УВ зраци.

Шеширот ја штити главата
За максимална заштита, носете капа со раб што ви го затемнува лицето, ушите и тилот. Цврсто ткаениот материјал, како што е платно, најдобро ја штити кожата од УВ зраци. Избегнувајте сламени капи и рабови со дупки што пропуштаат сончева светлина.

Пијте многу течности
Изложеноста на сонце може да предизвика дехидрираност на целото тело, затоа е потребно да се внесат многу течности, по можност вода, чаеви и лимонада.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement