Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

10 совети за исхрана што треба да ги следите непосредно пред да заминете на плажа

Можете да станете најдобрата верзија на себе во рок од еден месец.

Летото е пред самиот агол … и бидејќи секоја жена сака да изгледа што е можно поубаво на плажа, ајде да ги следиме следниве правила за да одиме на плажа во форма и поудобно од кога било досега.

Започнете со вода, што е најважен елемент за правилна хидратација и покрај кремот, не заборавајте да го хидрирате вашето тело. Дефинитивно ви требаат 2 литри вода на ден, затоа не го занемарувајте, тоа е најлесната работа што можете да ја направите за вашето тело. Имајте на ум дека водата во основа е природен согорувач на маснотии, затоа не штедете и пијте колку што можете повеќе.

Веројатно веќе знаете, но мора да повториме дека појадокот е главната работа во правилната исхрана. Ако го прескокнете појадокот, мора да ви кажеме да го оставите телото без „гориво“. Пронајдете го рецептот за појадок кој најмногу ви одговара и не го избегнувајте овој оброк. Не заборавајте да вклучите разни групи хранливи материи, затоа користете јаглехидрати, протеини и влакна за целосен оброк.

Извадете ги сосовите од ручекот, има рецепти за вкусни јадења без додавање маслиново масло или состојки со многу калории и сол. На пример, изберете сенф со помалку сол за да направите вкусен прелив за скара.

Уживајте во вечерата без претерување. Збогатете ја омилената салата со посно сирење, додадете малку маслиново масло или послужете со суво овошје. Ако сакате да пиете јогурт за вечера, додадете овесни снегулки или ореви.

Не заборавајте закуска. Таа е поважна отколку што мислите. Тоа помага да се трошат помалку калории за време на главните оброци. Бидејќи овошјето сега е во изобилство, подгответе замислени овошни салати или вкусни овошни смутиња.

„Во здраво тело има здрав дух“, велат древните предци, затоа започнете да ја практикувате изреката – важно е правилно да се храните и да вежбате повремено. Поставете распоред и започнете џогирање во соседниот парк, ќе се чувствувате добро и ќе гледате резултати побрзо отколку што мислите.

Јадете салата секое попладне со главниот оброк. Започнете со јадење салата, сигурно ќе бидете сити и во телото ќе ги внесете влакната што се неопходни за правилно функционирање на организмот.

Избегнувајте слатки искушенија некое време. Знаеме дека дојде летото и знаеме дека сакате да јадете сладолед и навистина можете да уживате во десертот, но пазете се од претерување. Подобро гответе го вашето непце со овошен јогурт и неколку мали парчиња чоколадо, замрзнете го малку и направете свој сладолед.

Претпочитајте пецива и леб од цели зрна. Можете исто така да го замените компирот со сладок компир кој содржи помалку шеќер, а оризот можете да го замените со киноа.

Не јадете навечер! Ореви, чоколади, чипс имаат пет минути во вечерните часови затоа што ова е време да се опуштите. Но, пазете се, ова се и лоши навики кои ќе го зголемат дневниот внес на калории. Заменете ги со краставици и моркови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement