Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

10 НЕЗДРАВИ НАВИКИ ШТО ТРЕБА ДА ПРЕСТАНЕТЕ ДА ГИ ПРАВИТЕ ВО 40-тите…

Постојат многу лоши навики кои треба да ги прекинете во 40-тите за да бидете поздрави, физички и психички. Од таа ноќна чаша вино до носење фармерки кои веќе не ви се толку удобни, ова се работи кои не треба да ги правите.

Се разбира, 40-тите се време да се погледне назад до каде сте стигнале – и да го прославите животот што сте го изградиле за себе. Но, влегувањето во средните години од животот значи и дека треба да размислите како сакате да живеете во друг дел од животот.

Постојат многу лоши навики кои треба да ги прекинете во 40-тите за да бидете поздрави, физички и психички. Од таа ноќна чаша вино до носење фармерки кои веќе не ви се толку удобни, ова се некои од нездравите навики кои експертите сакаат да престанете да ги практикувате доколку имате над 40 години.

 1. Не заборавајте да користите крема за сончање со заштитен фактор
  Кога ќе наполните 40 години, треба да бидете особено упорни во нанесувањето на крема за сончање секогаш кога ќе излезете надвор – и тоа не само во лето. Покрај тоа, многу експерти велат дека никогаш не треба да користите крема за сончање под SPF 30. Сè пониско од тоа „може да предизвика пеги, како и да го забрза процесот на стареење“, забележуваат тие. Користењето на премалку креми за сончање може да ги зголеми и брчките и, се разбира, да ве направи поранливи на сончевите зраци, кои предизвикуваат рак на кожата.
 2. Престанете да жалите за знаците на стареење
  Бидете благодарни за секоја седа коса, секоја брчка, секоја линија на смеа. Иако е лесно да се третираат овие траги како несовршености, тие се и доказ за одличните моменти кои сте имале среќа да ги доживеете. Студијата од 2018 година објавена во списанието PLOS One дури покажа дека возрасните кои гледаат позитивно на стареењето имаат речиси 50 проценти помали шанси да развијат деменција во текот на нивниот живот од оние кои го доживуваат стареењето како негативно.
 1. Задржување на негативните луѓе во вашиот живот
  Во вашите 40-ти, време е да престанете да толерирате токсични луѓе. Студијата од 2010 година објавена во Зборникот на кралското друштво покажа дека само потребата од еден негативен пријател или член на семејството може да ги удвои вашите шанси да бидете несреќни. Иако никој не ве поттикнува да го разделите семејството и саканите, се препорачува да поставите бариери и да го ограничите времето што го поминувате заедно.
 2. Споредба со другите
  Ако се фокусирате на фактот дека вашето животно патување е само ваше, резултатите можат да бидат крајно ослободувачки. Бидете искрени со себе, а не со туѓата верзија на себе.
 1. Не штедете на вашата орална хигиена
  „Ако сакате неверојатна насмевка кога ќе навлезете во вашите златни години, ви препорачувам да следите обука за насмевка во четири чекори: четкајте, измијте со конец, исплакнете ја устата со антибактериско средство за плакнење уста и исчистете го јазикот“, објаснува Кетрис Остин, ДДС, основач на VIP Smiles. во Флинт, Мичиген.

Се разбира, не можете да направите сè сами. „Не заборавајте да го посетувате вашиот стоматолог на секои шест месеци“, додаде таа.

 1. Не ја игнорирајте хигиената на стапалата
  „Многу луѓе на возраст над 40 години имаат некои нездрави навики за хигиена на стапалата“, вели Брус Пинкер, ДПМ, хирург за стапала и глужд во Progressive Foot Care во Њујорк. Најчеста, вели, е недоволното сушење на стапалата после капење. „Ако мокрите стапала се стават во затворени чевли, стапалата може да се загреат и да се поттикне растот на габите, поради влагата и обувките, кои го спречуваат дишењето“, објаснува Пинкер. Ова може да доведе до плускавци и целулит, како и атлетски стапала.
 1. Фокусирајте се само на кардио вежбите
  Тренингот со тегови и отпорот е задолжителен по 40-тата година од животот. Тоа е затоа што овие типови на тренинзи помагаат да се зголеми густината на коските, нивото на хормони, метаболизмот и когнитивната функција, објаснува Тафик Ахир, сертифициран личен тренер и сопственик на Tafiq’s Physiques во Западен Холивуд, Калифорнија. Се разбира, ако кревате тегови за прв пат, не заборавајте да започнете со тренер или некој со искуство за да не се повредите.
 2. „Седењето е ново пушење“
  Според MonicaLam-Feist, сертифициран личен тренер и водечки фитнес експерт во AlgaeCal, „седењето може да го зголеми ризикот од дебелина, дијабетес тип 2, па дури и срцеви заболувања“. Таа ги повикува луѓето постари од 40 години „да стекнат здрава навика да стануваат и да одат брзо или често да се истегнуваат додека седат предолго“.
 3. Не носете премногу тесни панталони
  Дали некогаш сте носеле слабо поставени тесни фармерки само затоа што сте сакале да изгледате послаби отколку што сте? Па, можеби е време да ги фрлите (и сакајте се такви какви што сте). Како што забележа д-р Октавио Беса Џуниор во еден труд од 1993 година објавен во JAMA Internal Medicine, оваа облека може да предизвика абдоминална болка, надуеност, па дури и палпитации. Тоа е всушност толку вообичаен феномен што има дури и име: синдром на тесни панталони.
 4. Не останувајте на работа која не е за вас
  Само затоа што ви треба работа не значи дека ви треба и работата што ја имате. Досега имате доволно искуство за да препознаете што е добра работна ситуација – а ако го немате, најдете го! Оставањето работа што ве прави несреќни не само што го подобрува вашето ментално здравје, туку и физичката благосостојба. Според една студија од 2014 година објавена во списанието Psychosomatic Medicine, луѓето со висок обем на работа се изложени на поголем ризик од развој на дијабетес тип 2

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement