Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

10 намирници богати со калциум, што не се млечни производи: Еве повеќе начини како да го внесете овој важен минерал во вашето тело

Постојат многу алтернативни начини за внесување на калциум во организмот, доколку сте го намалиле внесот, или целосно сте ги исфрлиле млечните производи од исхраната…

Калциумот гради здрави коски, заби, обезбедува правилно функционирање на мускулите и нервите. На возрасните им се потребни околу 1.000 милиграми дневно, а калциумот секако најлесно се внесува преку млечните производи. Меѓутоа, што ако сте веган, нетолерантни на лактоза или едноставно не сакате млечни производи?

Има многу намирници кои содржат висок процент на калциум, а не млеко и млечни производи.

Зелје

# Содржина на калциум: 268 милиграми во 190 грама варено зелје

Оваа храна содржи околу четвртина од дневниот препорачан внес, а богата е со витамин А, дури во три дневни дози, што го одржува вашиот вид остар. Одличен додаток на зелје е маслиновото масло и кромидот.

Брокула

# Содржина на калциум: 86 милиграми на 200 грама

Верувале или не, оваа намирница освен што е богата со калциум, содржи речиси двојно повеќе витамин Ц од портокалите. Истражувањата покажаа дека диетите богати со зелка, како што е брокулата, го намалуваат ризикот од одредени видови на рак.

Кељ

# Содржина на калциум: 101 милиграми во 67 грама

Оваа суперхрана има сè – освен калциум, има само 30 калории по порција, содржи дневна доза на витамин Ц и двојно поголема дневна вредност од витамин А. Содржи и витамин К.

Смокви

# Содржина на калциум: 121 грама во 75 грама суви смокви

Вкусниот десерт има висока содржина на влакна и калиум. Смоквите содржат и магнезиум, минерал кој телото го користи за околу 300 биомеханички реакции, како што се одржување на мускулната функција, одржување на нормална работа на срцето и зајакнување на коските.

Портокали

# Содржина на калциум: околу 74 милиграми во поголеми портокали и околу 27 милиграми во сок од портокал

Портокалите се одличен начин за подобрување на имунитетот, бидејќи се богати со витамин Ц, но содржат и низок процент на калории и многу антиоксиданси.

Сардини

# Содржина на калциум: околу 350 милиграми на 100 грама

Не плашете се од сардини, оваа солена конзервирана риба може да биде одличен додаток за салати и тестенини. Покрај тоа што содржи голема количина на калциум, тој е добар извор на витамин Б12, кој му е потребен на вашиот нервен систем. и витамин Д, кој е неопходен за здравјето на коските.

Конзервиран лосос

# Содржина на калциум: околу 232 милиграми во половина лименка

Ако не можете да најдете лосос за кој знаете дека е свеж или немате пари да го купите (а е скап), вашето идеално решение е лосос од конзерва. Освен калциум, содржи и околу 38 грама протеин, кој е одговорен за рамен стомак.

Бел грав

# Содржина на калциум: околу 63 милиграми во 90 грама варен грав

Оваа хранлива храна е богата со влакна, протеини и железо, како и со калиум. Содржи и здрав скроб и јаглехидрати, што помага во забрзување на метаболизмот.

Тофу

# Содржина на калциум: околу 434 милиграми во 113 грама тофу

Тофу е вегетаријански извор на протеини, но исто така се покажува дека е многу богат со калциум. Тофуто е намирница која може да се комбинира на многу начини, бидејќи го зема вкусот на храната со која се подготвува.

Бадеми

# Содржина на калциум: Околу дваесет бадеми имаат околу 75 милиграми калциум

Бадемите се одлични за вашето здравје, содржат околу 12 отсто од дневните потреби за протеини, а богати се со витамин Е и калиум. Тие исто така содржат добри масти кои го намалуваат лошиот холестерол.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement