Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

10 здрави утрински навики за попродуктивен ден…

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде добар. Ако утрото го доживувате како дел од денот во кој брзате и единственото нешто што е важно е навреме да излезете од дома, размислете уште еднаш.

Со помош на следните совети ќе го „репрограмираме“ вашиот поглед на утрото и ќе ви овозможиме да видите како тој дел од денот може да биде опуштен, убав и задоволувачки.

 1. Легнете на време
  Доброто утро започнува претходната вечер. Ако знаете дека ви требаат осум часа сон за квалитетен одмор, легнете кога е потребно. Пресметајте колку е потребно и држете се до тоа. Не дозволувајте телевизијата или интернетот да ви го одземат вниманието и да ви го одложат времето за спиење.
 1. Ако е можно, разбудете се без аларм
  Не е природно да се чувствувате одморени и подготвени да се разбудите на звукот на алармот. Сите сме се нашле во ситуација да го одложуваме алармот неколку пати. Направете ја таа навика минато.

Дали знаевте дека можете да научите да станувате кога ви треба на природен начин, без аларм? Во рок од еден месец, поставете го алармот еден час пред да треба да се разбудите. Кога ќе се огласи, станете или продолжете да спиете додека не се огласи „вистинскиот“ аларм.

Откако ќе го направите ова подолг временски период, природно ќе го тренирате вашето тело да се чувствува будно кога ќе се вклучи првиот аларм. Во иднина, автоматски ќе се разбудите. Додека го пробувате ова, легнете порано за да станете на првиот аларм.

 1. Станете порано
  Ако знаете дека ви треба подолго време за мирно утро, станете порано. Нема да зажалите ако утрото не ви е бурно и напнато.
 2. Опкружете се со луѓе што ги сакате
  Љубов. Важно е утрото да го започнете со позитивни емоции, а нема ништо подобро од љубов. Испратете порака до вашите најблиски или прочитајте на интернет. Вие најдобро знаете што е добро и позитивно за вас.
 1. Пијте течности
  На телото му е потребна вода за да функционира правилно. Затоа започнете го денот со чаша вода во рака или некој природен сок.
 1. Вежбајте
  Ако имате време, вежбајте. Најлесен начин да го наполните телото и умот со хормони на среќата (серотонин, ендорфин, допамин) е преку вежбање.
 1. Имајте утрински ритуали на кои се радувате
  Ако немате ритуал што ве прави среќни наутро, смислете еден. Тоа може да биде готвење вкусен појадок или читање книга со миризливо кафе.
 1. Направете првиот оброк во денот да биде нешто што со нетрпение го очекувате наутро
  Нутритивно избалансираниот појадок навистина ги поставува темелите за остатокот од денот, но честопати ни недостасува време да го подготвиме наутро. Подгответе солен тост или блага вафла за себе и вашето семејство.
 1. Дајте си време
  Во брзање, често не размислуваме да се грижиме за себе. Ова вклучува облека. Она што е важно е како се чувствувате во она што го носите. Денот ќе го поминете во него, па добро е да застанете и да размислите што ви се допаѓа, што ви е удобно.
 2. Направете планови кои ќе ви го разубават денот
  Почестете се со нешто што ве прави среќни секој ден. Од билет за театар, до дружење со пријателите, до прошетка во парк. Започнете го утрото со насмевка и радост поради се што ќе доживеете тој ден.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Што се однесува до содржината на витамин Ц, кивито е далеку пред портокалот и ананасот. Покрај тоа, тој е богат со растителни влакна, кои...

Route 66

Раперот со најголема колекција на автомобили во светот има и вистинско уметничко дело во својата гаража. Снуп Дог минатата година наполни 30 години во...

Cotton Club

Не е тајна дека каде и да се појави, актерката и пејачка Џенифер Лопез секогаш е главна атракција. Познатата латино дива создаде сопствена линија...

Fool Moon

Поранешната тинејџерска ѕвезда од романтична комедија била хоспитализирана 72 часа, откако наводно сфатила дека излегува од психотична епизода, се јавила на 911. Актерката Аманда...

Advertisement