Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Џин-тоник крофни: Вкусен десерт кој ќе ги воодушеви љубителите на култниот пијалок

Во моментот сезоната на крофни е на самиот врв. Иако ни се достапни на секој чекор, во скоро секоја пекара и слаткарница, многумина сепак ќе бидат среќни да направат домашни крофни. Покрај класичните филови од џем или оние со чоколаден фил, можеме да најдеме рецепти за разни необични варијанти на крофни.

Денес ви ја донесовме онаа за крофни со џин-тоник глазура што може да ги воодушеви сите љубители на овој култен пијалок. Самите крофни се прават на класичен начин и според традиционален рецепт се полнат со џем по желба, а по ладењето се преливаат со глазура.

СОСТОЈКИ:

1 квасец

1 кг брашно

3 јајца

1/2 чаша шеќер

1/2 чаша масло за јадење

млака вода          

МЕТОД НА ПОДГОТОВКА:

Квасецот се остава да созрее.

Сега ставете брашно, јајца, шеќер, путер за месење. Го додаваме и веќе созреаниот квасец. Месете со малку млака вода додека не добиете меко тесто од него за колачи.

Оставете го тестото да нарасне на набрашнета површина помеѓу 40 и 60 минути.

Од тестото развлечете кора дебела како 1 прст и со помош на чаша направете форми на трицикли. Оставете ги да стасаат околу 20 минути и потоа пржете ги на врело масло за готвење.

Пржете додека не поруменат.

СОСТОЈКИ ЗА ГЛАЗУРА:

– 10 лажици шеќер во прав

– 4 лажици џин

– 2 лажици тоник

– 4 лажички сок од лимон

Подготовка на глазура:

Ставете ги сите состојки во сад и измешајте ги со блендер или миксер. Глазурата треба да биде густа и леплива. Кога крофните ќе се оладат целосно, ставете ги на послужавник или чинија и премачкајте по една лажица глазура над секоја.

Добар апетит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Green Tea

И, зошто тие се важни за оние кои не спортуваат? Првото нешто што ми паѓа на ум кога зборуваме за спортска исхрана е протеинот....

Fine Living

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, сега тие имаат за цел сосема поинаква сфера од...

Advertisement