Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ќе ве освои на првиот залак: Испробајте го колачот Чоколадно Чудо!

Оваа кремаста торта е вистинскиот избор, кога сакате нешто слатко, или ако имате гости.

Брзо се подготвува и вкусот ќе ве воодушеви.

Состојки:

  1. 4 јајца
  2. 150гр шеќер
  3. малку сол
  4. 200 гр црно чоколадо
  5. 150 гр маргарин
  6. 4 лажици брашно
  7. вреќа прашок за пециво
  8. кора од 1 портокал
  9. 400гр чоколадо
  10. 500 мл слатка павлака

Подготовка:

Одделете ги жолчките и белките. Измешајте ги жолчките со шеќерот, а во друг сад со миксер изматете ги белките и со пената.
Во сад растопете 200 грама чоколадо со 150 грама маргарин, а потоа истурете го во садот во кој се мешаат жолчките и шеќерот. Потоа додадете четири лажици брашно и измешајте.
Постепено додајте ги изматените белки во оваа смеса и лесно измешајте со шпатула, а потоа додадете рендана кора од еден портокал. Сето ова добро измешајте го и истурете го во плех за печење, или калап што претходно ќе го покриете со хартија за печење.
Ставете да се пече во загреана рерна на 180 степени, околу половина час.
Во меѓувреме, стопете 400 грама чоколадо и 500 милилитри слатка павлака.
Кога колачот ќе се испече, извадете го малку да се излади, па прелијте го со стопено чоколадо и павлака. Оставете го во фрижидер неколку часа да се стегне, а потоа исечете го и послужете го.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Иако пандемијата има видено помалку странски туристи отколку претходните години, тоа не значи дека нема да гледаме омразени „чешки“ сандали на секој чекор во...

Cotton Club

Со над 70 години постоење, мартинките се вечен тренд кој оди толку добро со сè. Кога ќе скролате низ фидот на Инстаграм, имате впечаток...

Fool Moon

Ако се надевавте на feel-good серијал што ќе ве одвлече од фактот дека помина скоро една година од почетокот на пандемијата, ќе мора да...

Green Tea

Единственото нешто што ви го разубавува животот во последните неколку недели е ламбата од ладилникот? Дали обожавате да грицкате покрај ТВ и покрај каењето...

Advertisement