Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ја подобрува функцијата на мозокот, a добар и за цревата: Треба да јадете кокос што е можно почесто поради овие работи

Има антиинфламаторно дејство!

Претежно јадеме кокос како состојка која се наоѓа во многу колачи. Тоа е растение кое има неверојатни лековити својства, а целиот негов плод може да се искористи. Кокосовата вода е полна со здравствени придобивки благодарение на електролитите, антиоксидансите и витаминот Ц.

Сепак, самото овошје од кокос најчесто се користи како кремаста веганска замена за билни десерти и млечни производи како сладолед и јогурт.

Со оглед на овие здравствени придобивки од кокосот, треба да го користите почесто.

Борец против воспаление
Како дел од здравата исхрана, кокосот има антиоксидантни својства затоа што содржи полифеноли.

Бидејќи полифенолите имаат антиоксидантни својства, тие можат да помогнат да се компензираат оксидативните слободни радикали кои можат да доведат до воспаление. Совет е да користите свеж, необработен и суров кокосово или кокосово масло бидејќи тие содржат најмногу антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

Добар и за цревата
Кокосот е растение кое содржи влакна кои поттикнуваат развој на добри бактерии во желудникот и цревата. Кокосот исто така содржи маснотии кои му помагаат на телото да ги апсорбира витамините Д, Е, А и К растворливи во масти. Ова е важно затоа што витамините Д и К можат да бидат поврзани со поразновиден, а со тоа и поотпорен цревен микробиом. Посилен микробиом на цревата значи подобро варење, имунитет и целокупно здравје.

Ја обновува оштетената кожа
Кокосовото масло е многу добро кога станува збор за нега на кожата. Богородичното кокосово масло помага да се смират воспаленијата и црвенилото на кожата, да се компензираат за нивото на влага, па дури и помага при побрзо заздравување на раните. Можете исто така да го користите додека сте на море, за да добиете поубав и потемнет тен.

Бидејќи кокосовото масло содржи значителна количина маснотии, тоа исто така ќе му помогне на вашето тело да ги апсорбира витамините Е и А, кои се и антиоксиданси кои ја штитат и обновуваат кожата.

Има корисен ефект врз работата на мозокот
Една од примарните карактеристики на Алцхајмеровата болест е намалена способност на мозокот да користи гликоза како гориво, што може да започне веќе од 10-15 години пред да се дијагностицира пациент.

Кога мозокот не може да користи гликоза како примарен извор на гориво, може да користи кетонски тела како алтернатива. Кокосовото масло е богато со претходници на кетонски тела, поради што се смета за важно како дел од целокупната диета на пациентите со оваа болест, бидејќи обезбедува алтернативен извор на енергија за мозокот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement