Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Јапонска метода на долговечност – правила за здрав и долг живот!

Која е тајната на долговечноста? Здравата исхрана и физичката активност се предуслови, но покрај нив, неопходно е да се негува здравиот дух и енергијата на оптимизмот. Јапонците кои ја доживеале стотата година имале одредени навики и рутини на животот што секој може да ги примени, а еве што ќе ви помогне да останете здрави и да бидете долговечни:

Навики што треба да се воведат во секојдневниот живот:

Не пијте кафе повеќе од еднаш дневно.
Не јадете после 17 часот.
Јадете што е можно помалку масна храна.
Пијте многу вода наутро и помалку навечер.
Најдобро време за спиење е од 22 часот до 6 часот наутро.

Важно е да јадете што е можно повеќе свежо овошје и зеленчук, а овие сокови се издвојуваат:

Морков + ѓумбир + јаболко – го поддржува и чисти вашиот имунолошки систем.
Јаболко + краставица + целер – го намалува холестеролот, го олеснува варењето и главоболките.
Домат + морков + јаболко – ја подобрува бојата на кожата и го елиминира лошиот здив.
Горчлив пипер + јаболко + млеко – спречува лош здив, помага при настинки и треска.
Портокал + ѓумбир + краставица – Ја подобрува влажноста на кожата и го детоксицира телото.
Ананас + јаболко + лубеница – го отстранува вишокот сол, го храни мочниот меур и бубрезите.
Јаболко + краставица + киви – Ја хидрира кожата и телото одвнатре.
Морков + јаболко + круша + манго – Ја зголемува внатрешната топлина на телото, отпорност на токсини, го намалува крвниот притисок и помага во борбата против општата оксидација на телото.
Папаја + ананас + млеко – содржи витамини Ц, Е, железо. Го подобрува тонот на кожата и
метаболизам.
Банана + ананас + млеко – Богата со витамини и хранливи материи, спречува запек.

Главниот совет – пијте вода на празен стомак! Јапонската тајна за долговечноста е да пиете чаша вода веднаш по будењето. На овој начин ќе го започнете метаболизмот, ќе го хидрирате телото, ќе имате повеќе енергија и ќе го започнете денот подобро.

Метод на јапонска превентивна здравствена терапија:

  1. Наутро по будењето, пијте 4 чаши вода, по 160 мл (пред да ги измиете забите)
  2. Откако ќе ги измиете забите, не јадете и не пијте 45 минути.
  3. По 45 минути можете да појадувате како и обично.
  4. По појадок, ручек или вечера, не јадете ништо во следните 2 часа.
  5. Ако не можете да пиете 4 чаши вода одеднаш, можете да започнете со помала доза и постепено да ја зголемувате до препорачаната количина.

Не пијте ладна вода за време на оброкот, туку превземете ја јапонската навика и збогатете го оброкот со топол чај. Ако пиете вода за време на оброците, храната ќе се вари побавно, но ако му дадете на вашето тело уживање во топол билен чај, тоа ќе има позитивен ефект врз него и може да ги подобри метаболичките функции и процесот на варење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement