Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Јадете овошје секој ден ќе ослабете и ќе се чувствувате сити:5 видови овошја кои топат маснотии,се вкусни,и заситуваат…

Едно од овошјата на оваа листа делува така што ќе ве натера да јадете помалку од вообичаено за следниот оброк, дури и помала количина.Доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми, најважно е да изберете диета која подразбира да се храните со разновидна и урамнотежена исхрана, со изедначена застапеност на различни групи на храна.

Овошјето е групата на намирници кон кои се свртуваме кога се обидуваме да ослабеме, како решение за здрава ужина кога гладот ​​ненадејно „напаѓа“. Но, кое овошје да се избере? Дали се издвојува некое кое што е поефикасно за согорување маснотии?

Одговорот е – да!

На крајот на денот, овошјето е најдоброто природно слатко,а најмногу нема да ни наштети, туку на организмот ќе му обезбеди многу витамини, минерали, влакна и други хранливи материи неопходни за нормално функционирање на организмот. Освен тоа, може да ни помогне да го намалиме апетитот и да го забрзаме топењето на масните наслаги.

Кое овошје е најдобро за слабеење?

Бобичасто овошје

Според медицинската платформа Healthline, една шолја малини (околу 123 грама) содржи само 64 калории, но обезбедува 36 отсто од препорачаниот дневен внес на витамин Ц и манган, како и 12 отсто од препорачаниот дневен внес на витамин К.

Ако преферирате други бобинки, тие се и добро решение за здрава ужина, а познато е дека боровинките, малините, брусницата, рибизлите и јагодите го намалуваат апетитот.

Во една мала студија од Универзитетот во Лафборо, чии наоди беа објавени во 2015 година во списанието Appetite, покажа дека луѓето кои конзумирале бобинки за ужина од 65 калории јаделе помалку во следниот оброк од оние кои јаделе слатки кои содржат ист број на калории.

Домати

Малку е познато дека доматот е овошје, а уште помалку дека е моќно тајно оружје за слабеење! Го стимулира производството на амино киселина наречена карнитин, која е органска молекула која игра клучна улога во регулирањето на масните киселини и енергетскиот метаболизам.

Доматите исто така содржат соединенија кои помагаат да се намали нивото на липиди (масти) во крвта и да се обезбеди здраво слабеење, а има и многу влакна! Се е во негова корист!

Киви

Со остар вкус и полно со хранливи материи, кивито е едно од омилените зимски овошја на нашите простори, а може да ви помогне да ја подготвите вашата фигура за пролет.

Кивито го содржи ензимот актинидаин, кој помага во варењето на протеините, а доброто варење е клучно за здраво слабеење бидејќи можните нарушувања го попречуваат разградувањето на честичките од храната, што дополнително влијае на метаболизмот и доведува до зголемување на телесната тежина.

Според централната база на податоци FoodData на американското Министерство за земјоделство, кивито е богато со витамини Ц и К, фолати и влакна и има бројни здравствени придобивки.

Грејпфрут

Ова овошје на половина има само 39 калории и обезбедува 65% од препорачаниот дневен внес на витамин Ц, додека црвениот грејпфрут обезбедува 28% од препорачаниот дневен внес на витамин А. Исто така има низок гликемичен индекс, па помага во губење и одржување на здрава телесна тежина.

Јаболко

Ако сакате да се засладите – јадете јаболко, ни велеа нашите баби и, како што обично се случува, беа сосема во право. Јаболкото е подобар избор од кое било засладено задоволство од очигледни причини, а бројни студии покажаа дека тие дури можат да ни помогнат да изгубиме тежина!

Имено, јаболката се богати со флавоноиди и влакна кои помагаат во согорувањето на мастите, а богати се и со пектински влакна кои побавно се разградуваат. Покрај тоа, тие имаат ниска содржина на шеќер и малку калории, што е идеално за диета.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement