Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Јагнешки котлети со песто од ф’стаци и фета сирење за здрав и вкусен ручек кој не бара многу време или посебни кулинарски вештини

Јагнешкото е омилен вид месо за многумина. Покрај тоа што има неодолив вкус, тоа е богато со основни хранливи материи во оптимални количини. Овој гастрономски деликатес не е тешко да се свари и може да се подготви на милион начини.

Јагнешкото месо е едно од највкусните и најдобрите видови на месо. Има многу сличен вкус со козјо месо. Содржи лесно сварливи протеини, кои не го оптоваруваат нашиот метаболизам.

Поради ниската содржина на сврзното ткиво, протеините во јагнешкото месо се полесно сварливи и затоа имаат предност пред протеините од телешко и пилешко.

Јагнешкото ги содржи сите витамини и минерали во оптимални количини и полесно се вари од говедско и овчо месо. Со оглед на составот и карактеристиките на месото, се препорачува за пациенти кои имаат проблеми со холестерол, срцеви заболувања, лица со слаба крвна слика, но и како прв вид месо што е воведено во менито на деветмесечни бебиња.

Ако помислата на ова вкусно и здраво месо ви ги извади забите, почестете се со сочни јагнешки котлети во комбинација со пестасто песто и фета сирење што нема да ве држат долго во кујната.

Состојки:

  • 2 х 500 гр јагнешки котлети
  • 30 гр свеж спанаќ
  • 60 гр ф’стаци без лушпа
  • 35 гр сирење Грана Падано
  • кора од лимон
  • 150 мл маслиново масло
  • сол и црн пипер
  • 70 гр фета сирење
  • грст маслинки

Постапка:

Додадете сол и бибер во котлетите и пржете во лажица масло околу пет минути. Печете ги котлетите на 140 ° C околу 15 минути, а за тоа време направете песто од фстаци.

Излупените ф’стаци, спанаќ (наместо кој можете да користите и свеж босилек), рендана кора од лимон, сол по желба и пармезан измиксирајте ги. Во зависност од саканата текстура на пестото, додадете повеќе или помалку маслиново масло, идеално околу 150 милилитри.

Кога месото е готово, оставете го да отстои две минути на собна температура пред да го послужите. Ставете неколку лажици песто од фстаци на чинија, додадете го исечено месо, грубо рендано фета сирење и маслинки и зачинете со свеж магдонос и неколку капки маслиново масло по желба.

Добар апетит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement