Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете чаша топла вода секое утро 30 дена

Дали пиете ладна или топла вода?

Водата е многу важна кога станува збор за правилно функционирање на организмот.

За да може телото да биде здраво, препорачаната количина на вода што мора да се внесе во организмот е најмалку 8 часа во текот на денот.

Совет е редовно да пиете топла вода бидејќи може позитивно да влијае на метаболизмот, како и на целокупното здравје на вашето тело.

И ова е како една до две чаши топла вода на ден влијаат на нашиот организам.

Ја чисти кожата
Бидејќи топла вода доведува до зголемување на температурата во нашето тело, телото ќе започне да се поти, што е добар начин за чистење на телото и кожата од токсини. Чистењето на телото „одвнатре“ влијае на акните и мозолчињата, така што вашата кожа ќе биде мека и еластична.

Го намалува првутот
Топла вода влијае и на скалпот. Бидејќи скалпот ќе биде хидриран, првутот е помалку веројатно да се појави на косата. Исто така, топла вода го стимулира растот на косата, бидејќи ги активира нервните завршетоци во фоликулите на косата.

Помага при слабеење
Топлата вода има моќ да ги разгради масните наслаги, да ја подобри циркулацијата и да ги релаксира мускулите.

Ја заштитува кожата од инфекција
Чаша топла вода помага во борбата против воспалението. Влијае на правилното функционирање на бубрезите со чистење од камења и песок.

За подобри резултати, можете да додадете неколку капки лимонов сок во водата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ниту едно чувство не е толку моќно и евокативно како мирисот… Мирисот на око може да предизвика спомени од минатото, да ве потсети на...

Cotton Club

74-тото доделување на филмската награда BAFTA (British Academy Film Awards) се одржа на 10 и 11 април во Лондон. Поради пандемијата коронавирус, церемонијата се...

Green Tea

Потекнува од древна Кина! Комбуха е пијалок кој настанал пред 2.000 години во Кина, каде се сметал за еликсир на бесмртност и живот. Овој...

Fool Moon

Дали вашата сродна душа сонува за вас – ова се знаците на кои треба да обрнете внимание! Дали сте се сретнале со сродната душа...

Advertisement