Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Што ќе се случи со вашето тело ако не пиете кафе еден месец? 7 промени што можете да ги очекувате…

Кофеинот е одличен стимуланс кој ја подобрува концентрацијата и нивото на расположение, но од друга страна може да го наруши сонот.

Шолја малку црн пијалок кој совршено ве буди е најдобриот начин за многумина да го започнат денот. Но, често се случува да претераме со количината на кафе, па да сакаме да го исфрлиме од секојдневието на одредено време.

Што се случува со организмот кој е навикнат на неколку шолји кафе дневно кога ќе го лишите од овој напиток еден месец?

 1. Можете да изгубите тежина
  Ако сте навикнати да пиете секаков вид кафе со млеко и/или шеќер, избегнувањето на кафе еден месец ќе ви заштеди до 200 калории дневно. Кога ќе го помножите бројот на тие калории со 30, тоа воопшто не е бројка што треба да се игнорира.
 2. Може да се здебелите
  Ако сте навикнати да го започнувате денот со кафе, а потоа да не појадувате, но да го пиете првиот оброк околу пладне или подоцна, недостатокот на кофеин може да предизвика глад.

Исто така, кафето има моќ до одреден степен да го потисне апетитот. Ако целосно го исклучите, веројатно ќе сакате друг вид стимуланс, како што се газирани пијалоци или слатки.

 1. Ќе спиете подобро
  Има луѓе на кои кофеинот од кафето им го нарушува сонот, особено ако испијат шолја кафе неколку часа пред спиење. Ако спаѓате во оваа категорија, избегнувањето на кафе може позитивно да влијае не само на брзината со која заспивате, туку и на квалитетот на сонот, особено ако избегнувате да јадете тешка храна пред спиење.
 2. Можеби имате повеќе главоболки
  Кога ќе престанете да пиете кафе, го лишувате телото од одредени дози на допамин и адреналин. Овие хормони се менуваат од аденозин, кој е одговорен за чувството на замор. Се обновува хемијата на мозокот, што може да предизвика главоболки.

Затоа се препорачува никогаш да не престанете да консумирате кафе „преку ноќ“. Подобро решение е да ја намалувате количината од ден на ден, бидејќи ќе му олесни на телото да се прилагоди на недостатокот на кофеин.

 1. Може да се разболите некое време
  Практиката на избегнување кафе може да се манифестира со промени во расположението, вртоглавица, раздразливост, нарушување на спиењето, но и симптоми слични на грип. Сепак, не плашете се, бидејќи овие симптоми не траат долго; физичките симптоми исчезнуваат за ден-два, а психолошките за најмногу 15 дена.
 2. Тешкотии со концентрирање
  Кога го лишувате вашето тело од кофеин, може да се чувствувате уморни и раздразливи, што повторно доведува до недостаток на концентрација. Недостатокот на стимуланси доведува до намалена продуктивност и зголемен замор предизвикан од хормонот аденозин.
 3. Проблеми со цревата
  Кофеинот има моќ да ја стимулира интестиналната подвижност. Ако сте навикнати да го правите утринскиот тоалет по првото кафе, исклучувањето на овој пијалок може да резултира со намалена подвижност на цревата и запек. За да го спречите овој несакан ефект на избегнување кафе, зголемете го внесот на влакна и вода.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement