Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Што треба да знаете за протеините

И, зошто тие се важни за оние кои не спортуваат?

Првото нешто што ми паѓа на ум кога зборуваме за спортска исхрана е протеинот. Тие се сметаат за еден од основните додатоци за љубителите на фитнесот, но протеините не се неопходни само за оние кои вежбаат.

Што се протеините и каде се наоѓаат
Протеините се органски биомакромолекули составени од аминокиселини кои, во зависност од нивната структура, извршуваат голем број функции во организмот и се неопходни за обновување на организмот. Ги има во месото, рибата, јајцата, мешунките, некои овошја и млечни производи. Сепак, понекогаш „природните“ протеини можеби не се доволни, а потоа луѓето консумираат производи базирани на протеини.

Протеините се произведуваат од сурутка, млеко, јајца, соја. Протеинот од сурутка се смета за најпопуларен: брзо се апсорбира во телото, а во исто време релативно лесно се добива/произведува – леснотијата за добивање влијае и на цената на овој додаток. Веганите и вегетаријанците обично се советуваат да користат соја производ. Јајце протеинот е избор на луѓе со нетолеранција на лактоза – ги има истите карактеристики како и казеинскиот протеин.

Самиот протеин има специфичен вкус, па затоа најчесто е со вкус на чоколадни или овошни композиции. Се користи за правење специјални додатоци, мешавини од млечни шејкови, колачиња, палачинки, слатки шипки, па дури и чоколадо, што има вкус на обичен десерт.

Какви видови на протеини постојат?
Постојат неколку популарни типови: концентрат, изолат, хидролизат. Да ги разгледаме подетално.

Протеински концентрат

Содржи 70-80% протеини и може да содржи јаглехидрати и масти. Протеинскиот концентрат има најделикатен вкус, додека тој брзо го компензира недостатокот на енергија.

Протеински изолат

Содржи околу 90% протеини и скоро нема други хранливи материи.

Протеински хидролизат

Содржи 80-90% протеини. Телото најбрзо го апсорбира хидролизатот, но во исто време драматично го зголемува нивото на инсулин во крвта.

Протеинскиот концентрат се смета за најчест – ова се должи на степенот на неговата апсорпција и цената. Во исто време, изолатите со хидролизати често може да се најдат во протеински шипки и слатки – тие ја зголемуваат концентрацијата на корисната супстанција во производот.

На кого му се потребни протеините
Се верува дека протеините им се потребни само на професионални спортисти и љубители на фитнесот, но тоа не е сосема точно.

Луѓето кои следат диета со малку јаглени хидрати имаат потреба од поголема содржина на протеини: со помош на протеини, ќе можат да добијат енергија и да останат во кетоза – состојба во која телото ги распаѓа резервите на маснотии. Протеините се неопходни и за оние чија работа е поврзана со средна и тешка физичка работа, а тоа не се само спортисти, туку и медицински сестри, рудари, градежници итн. Конечно, на луѓето со анорексија им треба протеин – со него, пациентите ќе можат брзо да го компензираат недостатокот на телесна тежина и да се опорават од болеста.

Зошто се корисни протеините?
Постојат две главни предности – да ги разгледаме подетално користејќи пример за протеин од сурутка.

Тоа ви помага да изгубите тежина

Студија од 2008 година покажа дека луѓето кои земаат протеини ја задржуваат мускулната маса додека побрзо ги намалуваат маснотиите. Американски експерти го спроведоа експериментот со учество на две групи: и двајцата јаделе иста содржина на калории во оброците, но, на првата група биле додадени протеини на сурутка во нивната исхрана. Сите учесници во експериментот изгубиле тежина, но оние кои земале протеини го сториле тоа побрзо.

Тоа ви овозможува да добиете тежина

Содржината на калории во протеините е 352 kcal на 100 g, односно две чинии понекогаш можат да го заменат целосниот оброк. Зголемениот внес на протеини ќе ви помогне побрзо да добиете вишок калории и да добиете тежина.

Протеините помагаат и во градењето мускули – под услов редовно да вежбате. Експертите од Американскиот колеџ за спортска медицина тврдат дека и тренингот за сила и кардио ќе помогнат во градењето на телото – трчање, пливање, нордиско одење, возење велосипед.

Зошто внесот на протеини е штетен?
Понекогаш може да доведе до проблеми со варењето на храната. Со ова се среќаваат луѓе со нетолеранција на лактоза кои земаат протеин од сурутка или казеин и оние кои јадат повеќе протеини отколку што им требаат.

Протеините се генерално безбедни, но понекогаш оние кои ги користат можат да имаат некои несакани ефекти:

надуеност или вознемиреност во стомакот;
– ненамерно зголемување на телесната тежина;
– појава на акни (во случај на млечни протеини).

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement