Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Што се случува со нашето телото кога јадеме премногу лута храна?

Ако сакате да посегнете по вода по лутата (зачинета) храна – немојте, бидејќи само ќе ја раширите топлината. Капсиноидите се раствораат во маснотии, масла и алкохол, така што ќе имате најмногу придобивки за ублажување на болката од студена чаша млеко или лажица сладолед …

Јадењето лута храна е лесен начин да согорите малку дополнителни маснотии. Ништо не може да го замени вежбањето и здравата исхрана, но капсиноидите што се наоѓаат во пиперките не можат да наштетат. Тие се познати по зголемување на потрошувачката на енергија и намалување на телесните масти.

Вашата толеранција за болка ќе се зголеми

Тешко е да се поверува, бидејќи јадењето лута храна е болно само по себе за некои луѓе. Сепак, специјалистите сугерираат дека капсаицинот може да насочи кон специјална супстанца во нашиот мозок, одговорна за болни чувства. Тоа го мами нашиот мозок да ја игнорира болката, убав бонус за оние кои не се плашат од лути работи.

Вашиот имунолошки систем ќе се подобри

Додека уживате во лута храна, вашето тело се збогатува со антиоксиданти. Особено е корисно за време на сезоната на грип, бидејќи антиоксидансите нè штитат од микроби што ги напаѓаат нашите тела.

Постои можност да живеете подолго

Оваа студија покажа дека оние кои јаделе лута храна 6-7 дена неделно имале 14% пониска стапка на смртност. Тука не се земале во предвид други фактори на ризик па лутата храна нема да им помогне на оние кои имаат нездрав начин на живот.

Желбата за  шеќер ќе се намали

Повеќе не е тајна дека шеќерот е страшен за вашето здравје, но намалувањето на неговата количина не е лесно. Експертите велат дека додавањето лути јадења во вашето мени од време на време може да помогне во борбата против желбата за шеќер. Слично е како да пиете чаша сок од портокал откако ќе ги измиете забите – откако ќе јадете нешто луто, обично не сакате ништо слатко.

Вашите пупки за вкус ќе страдаат

Вашиот јазик ќе биде првиот што ќе ги почувствува негативните последици од желбата за лута храна. Вашиот јазик ќе почувствува врело печење и ова не е само чувство, туку ќе биде вистински изгорен. Поради тоа, нема да можете да вкусите толку многу вкусови како порано, но не грижете се, ова е само привремено. Вашите рецептори за вкус ќе закрепнат, освен ако не јадете премногу лута храна на дневно ниво подолго време.

Проблемите со вашиот стомак може да се влошат

Ако имате чувствителен стомак, јадењето лута храна е лоша идеја. Прво, тоа може да ви даде дијареја. Причината зошто е тоа така е капсаицинот, кој има позитивни ефекти врз телото, но општо земено, е иритант. Дополнително, може да предизвика привремен гастритис или ако веќе имате проблеми со стомакот, тие веројатно ќе се влошат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Advertisement