Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Што е супер храна – и кои се придобивките

Тајната на младоста, добрата кожа, коса и нокти!

Сите гуруа за исхрана и љубители на здрав начин на живот, едногласно зборуваат за мистериозната супер храна.

Ова не се таблети направени во лабораторија, туку билни производи, кои содржат огромна количина на разни витамини, минерали и други корисни микроелементи. Овие вклучуваат многу храна, но најпопуларни се чиа семето, зрна какао, гоџи бобинки и акаи бери.

Суперхраната има голем број здравствени придобивки. Тој е извор на витамини и минерали кои позитивно влијаат на функционирањето на сите органи, помага при слабеење и ја одржува младоста – особено за кожата, ноктите и косата.

Суперхраната ја подобрува одбраната на организмот, штити од болести и промовира отстранување на токсините. Покрај тоа, суперхраната може да ви помогне да се справите со стресот и да го олесните вежбањето. Но, најневеројатната работа во врска со суперхраната е што тие содржат огромна количина корисни микроелементи, кои обично е тешко да се најдат во растителната храна. Затоа суперхраната е многу популарна кај оние кои не јадат месо. На пример, бобинки акаи содржат протеини колку кравјо млеко. Покрај тоа, тие се добар извор на антиоксиданти и затоа имаат одличен ефект врз здравјето на кожата.

Семето на чиа содржи многу протеини, влакна и е добар извор на калциум, линоленска киселина и омега-3, што е повеќе од лосос – сето тоа е особено важно за луѓето кои јадат само растителна храна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

За да подготвите лажна карамела, користете меки урми и тахини, или паста од мелен семе од сусам. Иако рецептот е многу едноставен, треба да...

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Advertisement