Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Што е палео диета и зошто е толку популарна?

Дали палео диетата, план на исхрана по моделот на праисторискиот начин на човечка исхрана е точна за современиот човек?

Што е палео диета и зошто е толку популарна?

Палео диетата се базира на храна слична на онаа што може да се јаде за време на палеолитската ера, која датира од пред околу 2,5 милиони до 10.000 години. Вообичаено вклучува посно месо, риба, овошје, зеленчук, јаткасти плодови и семиња – храна која можела да се добие со лов и собирање во минатото. Палео диетата ја ограничува храната што стана вообичаена кога се појави земјоделството пред околу 10.000 години, како што се млечните производи, мешунките и житарките.

Оваа диета се нарекува и диета од камено доба, диета на ловци и собирачи и диета на пештерските луѓе.

Целта на палео диетата

Земјоделството го промени она што луѓето го јадеа и воведе млечни производи, житарки и мешунки како дополнителни состојки во човечката исхрана. Оваа релативно доцна и брза промена во исхраната, претпоставена, ја надмина способноста на телото да се прилагоди. Се верува дека оваа несовпаѓање е фактор што придонесува денес за распространетоста на дебелината, дијабетесот и срцевите заболувања.

Целта на палео диетата е да се врати на диета која е повеќе слична на она што го јаделе луѓето во минатото. Причините за диетата се дека човечкото тело е генетски неконзистентно со модерната исхрана која се појави заедно со земјоделските практики – идеја позната како хипотеза за неусогласеност.

Ако сакате помош во планирањето на оброците и сакате да изгубите тежина или да одржувате здрава тежина, можеби ќе сакате да се одлучите за палео диета.

Инструкции и препораки

Препораките се разликуваат меѓу комерцијалните палео диети, а некои планови за исхрана имаат построги упатства од другите. Во принцип, палео диетата ги следи овие упатства.

Дозволени намирници

 • Овошје
 • Зеленчук
 • Ореви и семиња
 • Посно месо, особено животни кои се хранат со трева или дивеч
 • Риби, особено оние богати со омега-3 масни киселини, како што се лосос, скуша и албакор туна
 • Масла од овошје и јаткасти плодови, како што се маслиново масло или масло од орев
 • Храна која треба да се избегнува
 • Житарици, како пченица, овес и јачмен
 • Мешунките, како што се грав, леќа, кикирики и грашок
 • Млечни производи
 • Рафиниран шеќер
 • Сол
 • Компири
 • Генерално високо преработена храна
 • Типично дневно мени

Пример за оброк што можете да го јадете за време на типичен палео ден:

 • Појадок: Печен лосос и диња.
 • Ручек: Панирано посно свинско филе и салата (марула, морков, краставица, домат, ореви и сок од лимон).
 • Вечера: Посно печено говедско , брокула на пареа, салата (мешана зелка, домат, авокадо, кромид, бадем и сок од лимон) и јагоди за десерт.
 • Закуски: Портокал, стапчиња морков или целер.

Исхраната го нагласува и пиењето вода и секојдневната физичка активност.

Резултатите

Голем број рандомизирани клинички испитувања ја споредија палео диетата со други планови за исхрана, како што е медитеранската диета или диетата прилагодена на луѓето со дијабетес. Овие студии генерално сугерираат дека палео диетата може да обезбеди одредени придобивки во споредба со диетата со овошје, зеленчук, посно месо, цели зрна, мешунки и млечни производи со малку маснотии. Овие придобивки може да вклучуваат:

 • Поголемо губење на тежината
 • Пониски триглицериди
 • Подобрена толеранција на гликоза
 • Подобра контрола на крвниот притисок
 • Подобра контрола на апетитот

Меѓутоа, потребни се подолги испитувања со големи групи луѓе случајно доделени на различни диети за да се разберат долгорочните, севкупните здравствени придобивки и можните ризици од палео диетата.

Дали овој начин на исхрана е соодветен за современиот човек?

Загриженоста или прашањата за палео диетата вклучуваат и избор на храна и основна хипотеза. Палео диетата е богата со зеленчук, овошје и јаткасти плодови – сите елементи на здравата исхрана.

Примарната разлика помеѓу палео исхраната и другите здрави диети е недостатокот на цели зрна и мешунки, кои се сметаат за добри извори на влакна, витамини и други хранливи материи. Исто така, во исхраната нема млечни производи кои се добри извори на протеини и калциум.

Овие намирници не само што се сметаат за здрави, туку се и попристапни од храната како дивечот, животните што се хранат со трева и јаткастите плодови. За некои, палео диетата може да биде премногу скапа.

Прашања за хипотезата за палео диета

Истражувачите тврдат дека хипотезата за палео диета може премногу да ја поедностави приказната за тоа како луѓето се прилагодиле на промените во исхраната. Аргументите за покомплексно разбирање на еволуцијата на човечките нутритивни потреби вклучуваат варијации во исхраната засновани на географија, клима и достапност на храна (не само на транзицијата кон земјоделството), што исто така би ја обликувало еволуцијата на нутритивните потреби.

Генетските истражувања покажаа дека значајните еволутивни промени продолжиле и по палеолитот, вклучително и промени во исхраната, како што е зголемувањето на бројот на гени поврзани со распаѓањето на прехранбените скробови.

Археолошките истражувања покажаа дека раната човечка исхрана можеби вклучувала диви житарки уште пред 30.000 години – дури и пред воведувањето на земјоделството.

 Заклучок Палео диетата може да ви помогне да изгубите тежина или да одржите здрава тежина. Може да има други корисни здравствени ефекти. Сепак, не постојат долгорочни клинички испитувања за придобивките и потенцијалните ризици од диетата. Истите здравствени придобивки би можеле да ги постигнете преку физичка активност и воведување урамнотежена и здрава исхрана богата со овошје и зеленчук.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement