Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Што е менопауза, кога започнува и кои се нејзините симптоми

Секоја жена, на одредена возраст, поминува низ природен феномен наречен менопауза.

Ова е период кога, поради нивото на естроген и прогестерон во телото, овулацијата запира.

Непосредно пред, или откако ќе престане со менструација засекогаш, една жена поминува низ сет на симптоми кои ги презентира менопаузата.

Кога ќе започне менопаузата зависи од наследниот фактор. Може да се случи рано – кон крајот на 40-тите или доцна во 60-тите, а просекот е 51 година.

Симптомите почнуваат да се појавуваат неколку месеци, па дури и неколку години, пред престанокот на менструацијата, а тој период е познат како перименопауза и обично трае во следните четири години.

Иако симптомите се ненадејни и траат некое време, тие се сосема природни.

Овие се најчестите:

Неправилен циклус – првиот и најчест симптом на менопауза. Резултатот е нестабилност на хормоните на телото, кои работат до крајот на плодноста

Топли бранови – топли, а понекогаш дури и студени, се случуваат одеднаш и предизвикуваат црвенило на лицето. Ова се случува поради пад на естрогенот.

Непријатност при спиење – жените кои поминуваат низ менопауза можат да страдаат од несоница, бидејќи не можат да спијат поради топлината. За време на менопаузата, покрај нивото на естроген, се намалува и нивото на прогестерон.

Сувост на вагината – поради намалувањето на производството на естроген, кое е одговорно за одржување на влагата во вагината, вагиналното ткиво почнува да се суши и станува помалку еластично.

Напнатост и депресија – Чувството на напнатост, раздразливост и депресија може да ја надмине жената која поминува низ менопауза. Анксиозност и чувство на губење на емоционална стабилност се чести симптоми, како и напади на паника и физички знаци, како што се забрзано чукање на срцето и отежнато дишење.

Болки во екстремитетите – поради хормонална нерамнотежа, екстремитетите полека отекуваат и почнуваат да болат. Меѓутоа, ако болката е почеста и неподнослива, не заборавајте да се јавите кај вашиот лекар.

Хормонална нерамнотежа – Овој симптом се рефлектира во промените во растот на косата. Како резултат на намалувањето на производството на естроген, може да се појави и проретчување или опаѓање на косата.

Кога за прв пат ќе забележите промени што можат да укажат на менопауза, важно е да разговарате со вашиот лекар, да направите тест на крвта за да го утврдите и да побарате совет.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Секој што ги вклучи социјалните мрежи во последните два дена не можеше да избегне вистински налет на мемиња и видеа чија sвезда беше топло...

Cotton Club

Комбинации на бои кои вреди да се погледнат! Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата....

Green Tea

Суви снегулкиЖитарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат до скок на шеќерот во крвта што...

Cotton Club

Врската помеѓу принцот Чарлс и принцезата Дајана стана особено бурна кон крајот на нивниот брак. Кога синот на британската кралица конечно се увери во...

Advertisement